Żyj zdrowo z Big Data, czyli zaawansowana analiza danych w medycynie

Banki, firmy telekomunikacyjne i branża handlowa wykorzystują analizę danych w celu lepszego poznania swoich klientów, podniesienia jakości usług i zwiększenia zysków. Potencjał Big Data dostrzegają również instytuty badawcze, które gromadzą i przetwarzają zebrane informacje w celu rozwoju medycyny. W jaki sposób zaawansowana analityka może ratować ludzkie życie?

Big Data w Medycynie
Big Data w Medycynie

Analiza ludzkiego genomu

Analiza genomu, pomagająca wykryć nieprawidłowości w kodzie DNA i szybciej podjąć leczenie, to szansa dla osób chorych na raka. Jeszcze na początku XXI wieku wykonanie pełnej analizy genomu wiązało się z kosztami rzędu 100 milionów dolarów i wymagało czasu w związku z ograniczoną mocą obliczeniową komputerów. Dziś badanie to kosztuje zaledwie około 10 tysięcy dolarów i może być wykonane w ciągu jednego dnia. Z czasem, dzięki analizie Big Data, diagnostyka nowotworów będzie nie tylko mniej kosztowna i szybsza, ale też dostępna dla milionów chorych z mniej zamożnych krajów świata.

Big Data kontra Parkinson

Potencjał analizy Big Data wykorzystała też Fundacja Michaela J. Foxa, będąca największym na świecie fundatorem badań non-profit nad chorobą Parkinsona. We współpracy z firmą Intel, gromadziła ona dane na temat choroby za pomocą urządzeń noszonych na ciele pacjentów biorących udział w badaniu. Technologia ubieralna dostarczała naukowcom takich danych chorobowych jak powolność ruchów, jakość snu, drżenie czy zaburzenia równowagi. Dotychczas diagnozy kliniczne oparte były w głównej mierze na subiektywnych obserwacjach samych pacjentów, notujących informacje w otrzymanych dzienniczkach.

Dzięki dyskretnym urządzeniom wearables obserwowanie progresji choroby stało się wygodniejsze i bardziej efektywne. Setki odczytów na sekundę, zbieranych całodobowo i w czasie rzeczywistym, analizowane są w specjalnej platformie. Lekarze mający dostęp do danych pracują nad lepszym zrozumieniem choroby, znalezieniem metod jej zahamowania oraz opracowaniem skuteczniejszego leczenia.

Zapobieganie epidemiom

Analiza Big Data znalazła również zastosowanie w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusów. Odkryta przez Google korelacja między ilością zapytań o grypę a faktyczną liczbą osób z jej objawami, pozwoliła oszacować aktualną zachorowalność na całym świecie w niemal rzeczywistym czasie. W tym kontekście analiza Big Data może minimalizować ryzyko kosztów związanych z późnym diagnozowaniem epidemii i leczeniem ich komplikacji.

Analiza Big Data w medycynie wymaga pełnej informatyzacji i skutecznej ochrony wrażliwych danych przed niepowołanym dostępem. Jak można się jednak spodziewać, w niedalekiej przyszłości zbieranie i przetwarzanie dużych ilości danych przyczyni się do znacznej poprawy standardów opieki medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *