Żeby niezrozumiałe stało się zrozumiałe

Zapewne większość z nas spotkała się w swoim życiu z decyzją, opinią, powiadomieniem lub umową, która zawierała w sobie kilka linijek artykułów prawnych z najróżniejszego rodzaju ustaw, rozporządzeń czy zarządzeń.

Nie wszyscy jednak jesteśmy prawnikami, nie wszyscy mamy czas i chęci, by zagłębiać się w akty prawne i próbować rozgryźć czego i na jakiej podstawie oczekuje od nas nadawca danego pisma, i czy na pewno jest to zgodne z prawem. Ten problem dotyczy szczególnie dokumentów, które opiewają na wysokie kwoty pieniężne lub mienie o niemałej wartości. Jest jednak miejsce, w którym zawsze możemy zasięgnąć opinii, uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, ale też skonsultować poprawność merytoryczną dokumentów budzących w nas wątpliwości. Takim miejscem jest kancelaria radcy prawnego. Radca prawny jest osobą, która nie tylko może udzielić klientowi pomocy z zakresu szeroko rozumianego prawa, ale może też występować zarówno jako pełnomocnik, ale też i obrońca, w sprawach tak przed sądami, jak i innymi urzędami.

Porady prawne, określane szerzej jako pomoc prawna, udzielane przez radcę prawnego, mogą odnosić się również do innych dziedzin życia, nie tylko do kwestii związanych z dobrami materialnymi. Ponad to, w prawie polskim już od kilku lat funkcjonuje Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, na mocy której do życia powołano powiatowe punkty poradnictwa. Jednakże punkty te nie są dostępne dla każdego obywatela, ustawa bowiem reguluje, kto ma prawo do korzystania z tej pomocy. Osoby niewymienione w tym akcie prawnym, chcące uzyskać pomoc specjalisty, muszą udać się do kancelarii prawnej, gdzie radca prawny udzieli im odpowiedzi na interesujące ich kwestie. Podobnie też, nie z wszystkimi problemami można udać się do punktu poradnictwa, tę kwestię również reguluje treść wspomnianej ustawy.

Być może niektórym wyda się, że korzystanie z odpłatnej pomocy radców prawnych to żadna inwestycja. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w kancelariach zasiadają specjaliści, osoby, które wiele lat uczyły się, i nadal muszą się szkolić, aby ich wiedza odpowiadała aktualnemu stanowi prawnemu. Przy sprawach bardziej zawiłych, odnoszących się do cennych w naszym odczuciu aspektów czy elementów, warto zwrócić się o pomoc do mecenasów, którzy, dzięki zdobywanej przez siebie wiedzy i doświadczeniu, doprowadzą ważną dla swojego klienta sprawę do satysfakcjonującego go końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *