Zdolność kredytowa – czym jest? Jak poprawić zdolność kredytową, by dostać kredyt hipoteczny?

Chcąc uzyskać kredyt w banku musimy spełnić określone warunki. Niezwykle ważne jest posiadanie dobrej zdolności kredytowej, gdyż zależy od niej nie tylko wysokość kredytu, jaki może nam być przyznany, ale również to, czy w ogóle otrzymamy jakiekolwiek wsparcie finansowe. Wiele osób zastanawia się, czy ma wpływ na to, jak wygląda ich zdolność kredytowa. Odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym tematem znajdują się w poniższym tekście.

Czym jest zdolność kredytowa?

Określenie zdolność kredytowa odnosi się do możliwości spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami przez kredytobiorcę. Najprościej rzecz ujmując chodzi tu o to, czy będziemy w stanie spłacić swoje zobowiązanie finansowe, oczywiście według prognoz banku. Jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez bank. O zdolności kredytowej i pozostałych kwestiach związanych z kredytem hipotecznym można dowiedzieć się więcej z www.hotmoney.pl/co-musisz-wiedziec-jezeli-chcesz-wziac-kredyt-hipoteczny/.

Jak banki obliczają zdolność kredytową?

Ocena czyjejś zdolności kredytowej nie jest wcale prosta. Aby przeprowadzić niezbędną analizę naszej sytuacji finansowej, bank musi dokonać oceny ilościowej oraz jakościowej. Jak łatwo się domyślić, ocena ilościowa naszej sytuacji finansowej polega na analizie uzyskiwanych przez nas dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania oraz ewentualnych obecnych zadłużeń, takich jak kredyty, pożyczki, spłacanie rat itp. Pod uwagę jest również brane źródło naszych dochodów oraz to, czy pracujemy w oparciu o umowę o pracę, czy inną formę zatrudnienia. Oczywiście liczą się wyłącznie dochody z legalnych źródeł.

Ocena jakościowa skupia się na takich kwestiach, jak nasz stan cywilny, wiek, status majątkowy oraz posiadane przez nas nieruchomości, wykształcenie, liczba osób, które znajdują się na naszym utrzymaniu, czy historia kredytowa. Oczywiście nie każdy bank bierze pod uwagę dokładnie te same czynniki, jeden może zwrócić uwagę na to, jakie zajmujemy stanowisko w pracy, a drugi brać pod uwagę nasz staż pracy. Każdy bank jednak przykłada wagę do tego, czy w przeszłości sumiennie spłacaliśmy swoje zobowiązania w postaci kredytów czy pożyczek.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Oczywistym jest, że aby dostać kredyt musimy posiadać źródło dochodu, najlepiej jak najbardziej stabilne, dlatego też jeśli pracujemy na umowę zlecenie lub dzieło, warto postarać się o zmianę pracy bądź samej formy zatrudnienia. Zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, najlepiej spłacić wszystkie wcześniejsze zobowiązania, jeśli to możliwe to dobrze jest również zrezygnować z karty kredytowej i limitu na koncie osobistym.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie swojego konta w BIK. Jeśli posiadamy jakiekolwiek nieuregulowane zobowiązania, lub znajdziemy w raporcie nieprawdziwe dane, to powinniśmy jak najszybciej je skorygować. Czysta historia kredytowa to duży atut z punktu widzenia banku.

Argumentem, który może być istotny dla banku jest również sytuacja, w której bierzemy kredyt wspólnie z małżonkiem, siostrą, rodzicami lub inną bliską osobą, gdyż szanse na spłatę pożyczki podwajają się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *