Zasady działania perymetru (polomierza)

Udając się na badanie wzroku, często towarzyszy nam niepewność oraz stres. W szczególności dotyczą one najmłodszych pacjentów, bo różne, nietypowo wyglądające urządzenia mogą powodować uczucie lęku oraz utrudniać przeprowadzenie badania. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat często wykonywanych badań okulistycznych oraz stosowanych w celach diagnostycznych urządzeń, a także sposobu ich działania.

Badanie perymetrem
Badanie perymetrem

Perymetria, czyli badanie pola widzenia

Perymetria wykonywana jest za pomocą perymetru (polomierza). Badanie to ma na celu sprawdzenie pola widzenia pacjenta oraz zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą świadczyć np. o schorzeniach siatkówki. Jest ono bardzo ważne w procesie diagnostycznym różnych chorób oczu oraz innych dolegliwości zdrowotnych, które mogą dotyczyć np. nerwu wzrokowego oraz zaburzeń funkcjonowania płatów potylicznych kory mózgowej.

Perymetr to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne określenie, czy w polu widzenia badanej osoby nie pojawiają się żadne ubytki. Na rynku dostępne są różne perymetry starszego i nowszego typu, które cechują się odmienną funkcjonalnością. Warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnej technologii oraz komputerowemu, automatycznemu pomiarowi badanie przebiega w sposób bezinwazyjny i bezbolesny, a kompaktowe urządzenia pozwalają na wykonanie go w stosunkowo krótkim czasie.

– „Ubytki w polu widzenia mogą być spowodowane różnymi chorobami, które wcale nie muszą dotyczyć narządu wzroku, jednak najczęściej występują m.in. u osób chorujących na jaskrę. Badania z użyciem perymetru nie należy się obawiać, bo nie powoduje ono żadnego dyskomfortu” – wyjaśnia ekspert z firmy Poland Optical.

Nowoczesne perymetry (polomierze) i ich zasady działania

Zastosowanie perymetru pozwala określić zakres pola widzenia pacjenta, kiedy nie porusza on gałką oczną. Podczas perymetrii wykorzystywane mogą być różne urządzenia, które przystosowane są do działania zarówno w naturalnym oświetleniu, jak i w ciemności.

W sporym uproszczeniu – badanie perymetrem polega na wykreśleniu na schematach obszaru widzianego nieruchomym okiem. Nowoczesny perymetr pozwala na szybkie i precyzyjne badanie statycznego oraz dynamicznego pola widzenia poprzez automatyczne wykonanie pomiarów. W tym przypadku mamy do czynienia z coraz bardziej popularną perymetrią komputerową, która zapewnia m.in. projekcyjny system prezentacji bodźca świetlnego oraz nie wymaga zaciemniania gabinetu w celu przeprowadzenia badania. Nowoczesne perymetry cechuje wyjątkowo łatwa, intuicyjna obsługa oraz estetyczne wykonanie i kompaktowe rozmiary, które ułatwiają korzystania z urządzenia.

Wybierając urządzenia służące do diagnostyki, warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które wpływają na jakość świadczonych usług oraz sprawiają, że pacjenci odczuwają większy komfort podczas wizyty w gabinecie okulistycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *