5 zasad korzystania z konta firmowego

Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą decyduje się założyć typowe konto dla firm. Takie rozwiązanie jest korzystne pod wieloma względami, ale wymaga od właściciela zastosowania się do kilku zasad. Dzięki nim będzie można uniknąć nie tylko wielu opłat i prowizji, ale również sporo zyskać. O czym warto pamiętać?

Jeśli zdecydowałeś się założyć konto dla firm, podjąłeś słuszną decyzję. Chociaż nie ma prawnego obowiązku korzystania z rachunków dla przedsiębiorców, warto zdecydować się na taki krok. Konto dla firm pozwala oddzielić finanse firmowe od prywatnych, dając jednocześnie przejrzystość w kwestii sytuacji materialnej przedsiębiorstwa. Taka opcja przyniesie jeszcze więcej korzyści, jeśli zastosujesz się do poniższych zasad.

1. Nie opłacaj prywatnych rachunków z konta firmowego

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby prywatne rachunki opłacić z konta firmowego. Nie jest to jednak polecane z dwóch powodów:

  • w ten sposób zaburzasz faktyczny stan finansów firmowych
  • może wiązać się to z pobraniem przez bank prowizji za przelew.

2. Nie dokonuj przelewów z rachunku prywatnego na firmowy

Chociaż i w tym przypadku dokonywanie przelewów z rachunku osobistego na konto firmowe jest dozwolone, warto unikać takich sytuacji. Dlaczego?

  • Zaburzysz faktyczny stan finansów przedsiębiorstwa.
  • W razie kontroli, urząd skarbowy może uznać to za dodatkowy przychód, który nie został ujęty w KPiR

3. Dbaj o odpowiednio wysokie saldo, by uniknąć opłat za prowadzenie konta

Wiele banków pobiera miesięczne opłaty za prowadzenie rachunku firmowego. Niektóre zwalniają z takich opłat – pod warunkiem utrzymania odpowiednio wysokiego miesięcznego salda.

Jeżeli chcesz uniknąć takich kosztów, ogranicz wypłaty środków do niezbędnego minimum – tak, aby saldo było utrzymane na minimalnym wymaganym poziomie.

4. Kontroluj liczbę przelewów wykonanych w ramach bezpłatnego limitu

O ile wykonywanie przelewów z rachunków osobistych zwykle jest bezpłatne, tak przelewy wykonywane w ramach konta firmowego często związane są z opłatami. Niektóre banki wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, wprowadzając limity na bezpłatne przelewy standardowe – w tym do ZUS i urzędu skarbowego.

Jeżeli masz konto dla firm, dla którego bank ustalił górną granicę bezpłatnych przelewów, staraj się kontrolować ich liczbę. Dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat, które w skali miesiąca mogą wynieść nawet kilkanaście złotych.

5. Korzystaj z programów lojalnościowych

Konto dla firm wcale nie musi wiązać się wyłącznie z pobieranymi opłatami. Posiadając Rachunek Firmowy w ofercie Toyota Banku, przedsiębiorcy mogą również zarabiać. Dołączając do programu lojalnościowego „Polecaj i Zyskuj” można zyskać do 1200 zł miesięcznie.

Jeżeli masz taką możliwość, stań się uczestnikiem tego typu programów, by czerpać maksymalne korzyści z posiadania rachunku firmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *