Zalety wysp zrobotyzowanych

Zastosowanie robotyki w pracach przemysłowych czy logistycznych jest coraz popularniejsze. To rozwiązanie pozwala, na przykład na zautomatyzowanie procesów, które mogą być niebezpieczne dla człowieka. Roboty wykorzystywane w przedsiębiorstwach pozwalają także na generowanie większych zysków, ponieważ mogą zrobić więcej niż człowiek i nie potrzebują przerw w pracy. Warto więc przyjrzeć się bliżej wyspom zrobotyzowanym.

Czym są wyspy zrobotyzowane?

Wyspy zrobotyzowane są inaczej nazywane gniazdami zrobotyzowanymi. Umożliwiają one pełną automatyzację danego etapu procesu przemysłowego. Całkowicie zrobotyzowane stanowisko może pracować nieprzerwanie przez długi czas. Jak przekonują eksperci z firmy Cassioli: „Zrobotyzowane stanowiska pracy działają w trybie automatycznym – po zaprogramowaniu jedyną pracą, którą musi podjąć człowiek, jest zamocowanie detali i zainicjowanie cyklu. Urządzenie obsługuje wiele typów detali – począwszy od tych bardzo małych, po całkiem pokaźne”. Co za tym idzie, przedsiębiorstwo jest mniej narażone na straty finansowe. Dzięki swojej uniwersalności, wyspy zrobotyzowane można używać nie tylko w branży przemysłowej, ale również w medycynie oraz logistyce.

Zalety wysp zrobotyzowanych

Urządzenia te są bardzo cenione w przedsiębiorstwach, które funkcjonują w warunkach niesprzyjających dla człowieka. Dzięki ich zastosowaniu w takich miejscach, pracownicy nie muszą narażać swojego zdrowia i mogą objąć inne bezpieczne stanowiska. Może to być również dobre rozwiązanie dla miejsc, które nie spełniają warunków BHP. Urządzenia tego typu sprawdzą się idealnie w miejscach, w których znajdują się toksyczne środki chemiczne bądź inne substancje szkodliwe. Oprócz tego, wyspy zrobotyzowane wykonują zaprogramowaną czynność nieustannie przez wiele godzin, co sprawia, że cały czas generują zyski oraz zwiększają efektywność pracy. Do tego zakres wykonywanych prac przez jedną maszynę może być bardzo szeroki. Zrobotyzowane stanowiska na liniach produkcyjnych są znacznie wydajniejsze niż te, przy których pracują ludzie. Należy jednak pamiętać, że nad działaniem każdej maszyny muszą czuwać ludzie. Dlatego nie powinno się mówić, że maszyny wypierają ludzi. Można powiedzieć, że te urządzenia jedynie przesuwają ludzi na stanowiska kontrolne, wymagające nie tyle siły fizycznej, co odpowiedniej wiedzy. Ponadto wyręczają one człowieka w wykonywaniu żmudnych i ciężkich prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *