Zalety mieszkania na parterze

Budynki wielorodzinne najczęściej mają kilka, kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt kondygnacji. Jakimi preferencjami kierują się ludzie przy wyborze kondygnacji? W budynkach niskich o kilku kondygnacjach i bez windy najchętniej wybiera się 1 lub 2 piętro. W budynkach wysokich równie chętnie wybierane są najwyższe kondygnacje. Mniejszym zainteresowaniem dotychczas cieszyły się mieszkania parterowe. Czy słusznie?

Co kiedyś sądzono o mieszkaniach na parterze?

Dawne stereotypy myślowe o mieszkaniach na parterze nie przystają nijak do współczesnego budownictwa mieszkaniowego. Jak zapewne część z nas pamięta, koronnym argumentem przemawiającym za unikaniem mieszkań parterowych było przeświadczenie, że są to mieszkania często niedogrzane i zimne. Było w tym zapewne jakieś ziarno prawdy, ponieważ dawne bloki, budowane najczęściej z wielkiej płyty, bywały nieszczelne, niedocieplone, a tym samym i niedogrzane. Jeśli bezpośrednio pod mieszkaniem znajdowała się piwnica, to tym bardziej było ono wychładzane. Dzisiaj takie sytuacje nie mają racji bytu.

W trosce o środowisko naturalne dąży się do jak najmniejszego zużywania energii w każdy obszarze działalności człowieka. Budowane obecnie budynki są odpowiednio docieplane i izolowane, tak aby zużywały możliwie mało ciepła na ogrzewanie. Tym samym mieszkania na parterze są równie ciepłe, jak i mieszkania na wyższych kondygnacjach. Oczywiście patrząc z okien tych mieszkań, pewnie nie mamy tak rozległych widoków, jakie możemy mieć z wyższych kondygnacji, lecz partery mają inne zalety, które z nawiązką to rekompensują. O tym, jakie korzyści  dają mieszkania na parterze i dlaczego warto w nich mieszkać, opowiadali nam pracownicy firmy  Gryf Development ze Szczecina.

Korzyści wiążące się z mieszkaniem na parterze

Jedną z przesłanek świadczących o tym, że dzisiaj mieszkania na parterze w nowo stawianych budynkach nie są już traktowane jak lokale drugiej kategorii, jest fakt, że obecne ich ceny są w większości przypadków takie same, jak mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach. Powiemy więcej: wiele mieszkań parterowych, szczególnie tych położonych niemalże na poziomie chodnika, ma przypisane do  nich ogródki i tarasy i są one wtedy nawet droższe niż lokale znajdujące się wyżej. Jeśli będziemy brali pod uwagę tylko wygodę zamieszkiwania, to w tym aspekcie z pewnością parter będzie najlepszym wyborem. Tutaj wystarczy pokonać tylko kilka schodków, czasem tylko jeden niski stopień i już jesteśmy w mieszkaniu. Nie musimy czekać na windę i nie będziemy mieli żadnych kłopotów, jeśli się ona zepsuje. Mniej wysiłku będą nas kosztować wszelkie transporty umeblowania i sprzętu do naszego mieszkania, szybciej do nas dotrze dostawca i listonosz, a my będziemy mieli bliżej do piwnicy lub garażu.

Mieszkanie na parterze to idealna wręcz opcja dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych mających problemy z poruszaniem się, a w szczególności tych, którzy zmuszeni są do korzystania z wózka inwalidzkiego. Dla wszystkich tych jednak, którzy kochają przyrodę i bezpośredni z nią kontakt, już niezależnie od ich zdrowia i wieku największym magnesem może być wspomniany wcześniej ogródek, który często stanowi wraz z mieszkaniem na parterze integralną całość sprzedażową developerskiej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *