Worki na śmieci. Jak wybrać najlepsze?

Worek na śmieci nie wydaje się rzeczą, która odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu, mimo to trudno wyobrazić sobie, byśmy nie używali ich w naszych domach i mieszkaniach. Oferta producentów jest bardzo szeroka i obejmuje produkty o różnorodnych parametrach i zastosowaniach. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie, żeby mieć pewność, że zakupione worki spełnią swoją rolę i same od razu nie staną się nieprzydatnymi śmieciami.

Pojemność worka

Wyrażana w litrach, pojemność worka mówi nam, jak dużą objętość śmieci worek jest w stanie pomieścić. Wydawałoby się, że im większa pojemność, tym lepiej, w rzeczywistości jednak kwestia ta nie jest wcale tak prosta.

– „Pojemność worka powinna być dobrana przede wszystkim pod kątem naszego zapotrzebowania – mówi przedstawiciel sklepu internetowego HurtowniaChemiczna.comZbyt duży worek będzie tak samo złym rozwiązaniem jak worek zbyt mały, ponieważ jego zapełnienie będzie trwało bardzo długo, co z kolei sprzyja gniciu wyrzuconych odpadków. Optymalnym rozwiązaniem jest kupno worka, którego pojemność wynosi około 20 litrów na członka rodziny. Przykładowo jeśli nasza rodzina składa się z trzech osób, worek powinien mieć pojemność około 60 litrów. Oczywiście, pojemność worka powinna odpowiadać również wielkości kosza na śmieci – worki zbyt małe będą zsuwać się z brzegu kosza, zaś zbyt duże nie będą po prostu się w nim mieścić. Warto również wziąć pod uwagę, że przy wynoszeniu większych worków wypełnionych śmieciami będziemy potrzebowali więcej siły – duży worek po zapełnieniu może okazać się dla nas zbyt ciężki”.

Sposób wiązania

To kwestia istotna z punktu widzenia naszego komfortu. Niegdyś worki nie posiadały specjalnych systemów wiązania – dziś mamy do wyboru kilka rozwiązań.

  • Worki z uszami – działają jak zwykłe torby foliowe, uszy służą do wygodnego złapania worka i wyniesienia go. Należy uważać jednak przy stawianiu worka poza koszem – jeśli się przewróci, jego zawartość od razu się z niego wysypie
  • Worki ze ściągaczem – taśma ściągająca służy do zamknięcia worka, dzięki czemu nic się z niego nie wysypuje. Ściągacz może posłużyć za uszy, należy jednak uważać, żeby nie rozedrzeć folii, co często zdarza się, jeśli worek załadowany jest ciężkimi odpadami
  • Worek z wiązaniem – na krawędzi otworu znajduje się kilka pasków, które może ze sobą związać w celu zamknięciu worka. Dość wygodne rozwiązanie przy workach o mniejszych pojemnościach, służących do wypełniania koszy biurowych.
  • Worki klasyczne – nie posiadają żadnych ściągaczy, uszu lub pasków, zamknąć je można używając taśmy klejącej lub gumki. Rozwiązanie tanie, lecz niezbyt wygodne.

Rodzaj tworzywa

Najchętniej wybierane są worki foliowe, choć i wśród nich możemy znaleźć produkty lepsze i gorsze – decydująca jest grubość folii, decydująca o wytrzymałości worka na obciążenie i rozdarcia. Ponadto na rynku znajdziemy też worki biodegradowalne, czyli wykonane z materiału ulegającego naturalnemu rozkładowi w przeciągu kilku lat. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na ochronie środowiska. Podkategorią worków biodegradowalnych są produktu ekologiczne, wytwarzane z materiału pochodzącego z recyklingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *