Typy kontenerów w transporcie kontenerowym

Transport kontenerowy to jedna z wiodących obecnie kategorii przewozu wszelkiego rodzaju towarów – od sypkiej drobnicy, przez płyny, kończąc na produkty o znacznych rozmiarach. Ich zaletą jest, że po załadowaniu jeden kontener może przebyć całą drogę z puntu A do puntu B – nie ma konieczności używania innych jednostek ładunkowych. Jednak kontener kontenerowi nierówny – wyróżniamy wiele ich rodzajów, każdy znajduje nieco inne zastosowanie.

Kontenery w porcie
Kontenery w porcie

Kontener uniwersalny

Każdy z typów kontenerów różni się od innych wielkością, ładownością, szczegółami konstrukcji i zastosowaniem. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem są tak zwane kontenery uniwersalne, używane do przewożenia drobnicy, czyli produktów o niewielkich rozmiarach, przewożonych luzem – można je również dostosować do przewożenia towarów sypkich (takich jak kruszywa) czy ciekłych przewożonych luzem.

Kontenery z otwartym dachem

Niektórych ładunków nie da się umieścić w kontenerze wprowadzając je przez standardowy luk drzwiowy. W takich sytuacjach stosuje się kontenery pozbawione stałego dachu – ładunek umieszcza się w nich przy użyciu dźwigu. Następnie kontener zostaje przykryty plandeką, chroniącą wnętrze przez wodą opadową. Stosowane są one zazwyczaj do transportowania ładunków o niestandardowych wymiarach oraz sypkich.

High Cube

– „W porównaniu do standardowych kontenerów uniwersalnych ich wysokości wewnętrzne i zewnętrzne są większe, a zatem ich kubatura również jest większa – mówi przedstawiciel firmy transportowej Net-CargoIch przeznaczeniem jest przewóz ładunków o dużej wysokości, ale jednocześnie lekkich”.

Hardtop

Podobnie jak kontenery High Cube używane są do przewozu ładunków wysokich – zazwyczaj takich, które ze względu na trudności manipulacyjne nie mogą zostać załadowane przez standardowych otwór drzwiowy. W ich konstrukcji znajduje się otwór dachowy, przez który można dokonać załadunku przy użyciu dźwigu.

Chłodnie

Wyposażane są w agregaty chłodzące, których zadaniem jest utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury wewnątrz kontenera. Przeznaczone są do transportu towarów, które ze względu na swoją wrażliwość muszą być przechowywane w chłodzie – przede wszystkim żywności, ale również leków czy kosmetyków.

Flat

Charakteryzują się tym, że nie posiadają dachu ani burt bocznych. Przeznaczone są do przewożenia towarów, które ze względu na swoje niestandardowe gabaryty nie mogą zostać załadowane nawet do kontenerów z otwieraną powierzchnią dachu (np. niektórych pojazdów).

Platformy

Podobnie jak kontenery typu flat zazwyczaj pozbawione są ścian bocznych i dachu, przeznaczone są do transportu ładunków, które ze względu na swój ciężar i gabaryty wywierają bardzo duży nacisk punktowy na pokład pojazdu transportowego.

Kontenery zbiornikowe

Tego typu kontener posiada typową konstrukcję nośną o kształcie prostopadłościanu – w jej wnętrzu znajduje się cysterna, która służy do przewożenia ładunków w płynie, takich jak różnego rodzaju chemikalia czy napoje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *