Szybkie kamery i ich wykorzystanie w analizach laboratoryjnych

Laboratoria służą do przeprowadzania w nich różnego rodzaju badań i eksperymentów. Dokładność wyników często zależy od jakości sprzętu, jaki jest tam wykorzystywany. Dlatego też nowoczesne urządzenia często umożliwiają uzyskanie lepszych rezultatów badań. Jednym ze sprzętów dających ogromne możliwości jest szybka kamera. Jak ona działa i jakie jest jej zastosowanie w laboratoriach?

Analiza laboratoryjna

Szybkie kamery w laboratoriach

Głównych założeniem używania szybkich kamer jest rejestrowanie przedmiotu przemieszczającego się z dużą prędkością. Dzięki nim możliwe jest określenie tempa danego obiektu, a także jego przemieszczenia i przyspieszenia. Obraz zarejestrowany przez szybkie kamery jest wyraźny, ponieważ urządzenia umożliwiają rejestrację bardzo dużej liczby klatek na sekundę. Sprzęt ten ma wielkie znaczenie dla analiz laboratoryjnych, ponieważ pozwala zaobserwować zjawiska, których nie widać gołym okiem. Jak wyjaśnia przedstawiciel dostawcy szybkich kamer ECTS: „profesjonalny sprzęt uzupełniony o specjalistyczne oprogramowanie to potężne narzędzie pomiarowe znajdujące zastosowanie w wielu ośrodkach badawczych, naukowych i rozwojowych”. Nie da się ukryć, że jest to prawda – korzystanie z innowacyjnych rozwiązań pozwala odkrywać nowe zjawiska, które często mają ogromne znaczenie dla świata nauki.

Gdzie jeszcze stosuje się szybkie kamery?

Szybkie kamery znajdują zastosowanie nie tylko w laboratoriach. Mogą być wykorzystywane np. w przemyśle motoryzacyjnym do badania poduszek powietrznych lub do rejestrowania wyników testów zderzeniowych aut. Znajdują też zastosowanie w balistyce, czyli dziedzinie nauki zajmującej się ruchem pocisków i rakiet. Dzięki szybkim kamerom można badać eksplozje, a nawet wyładowania elektryczne. W przemyśle wykorzystuje się je np. do analizy danych procesów produkcyjnych. Poza tym, za ich pomocą można badać bezpieczeństwo lotów samolotowych. Od niedawna używa się ich również w przemyśle filmowym.

Zalety używania szybkich kamer

Główną zaletą stosowania szybkich kamer jest oczywiście jakość nagranego obrazu. Bez tego urządzenia niektóre obserwacje byłyby niemożliwe do przeprowadzenia, ponieważ ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować obiektów poruszających się z dużą prędkością. Jeśli jest to konieczne, badania z użyciem szybkich kamer mogą być przeprowadzane nawet z większych odległości. Pomiary są dokładne i można je wykorzystywać do rejestracji nawet małych obiektów. Użycie szybkich kamer to często jedyny sposób na zbadanie jakiegoś zjawiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *