Sprowadzanie towarów z Chin – co trzeba wiedzieć

Dzisiaj z Chin sprowadza się praktycznie wszelkie rodzaje towarów, a dzieje się to za sprawą niższych cen. To one powodują, że opłaca się transportować z Chin żywność, odzież, zabawki, części do samochodów, elektronikę, artykuły papiernicze, czy cieszące się niemałym zainteresowaniem kosmetyki.

Transport morski - kontenerowiec
Transport morski – kontenerowiec

Jaki środek transportu?

Oczywiście transport drogowy w przypadku tak dalekiego od nas kraju nie będzie odpowiednią opcją. Gdy w grę wchodzą tak ogromne odległości, rozwiązanie tego typu nie byłoby opłacalne, a za to niezwykle czasochłonne. Jednak, mimo że już na samym wstępie, jak widać, jedna ewentualność praktycznie odpada, to wybierając środek transportu dla towarów z Chin i tak mamy spore pole manewru. Do naszej dyspozycji pozostają bowiem transport morski, lotniczy i kolejowy.

Na stronie http://fracht.pl/poradnik/wpis/o-tym-nalezy-wiedziec-przed-sprowadzeniem-towarow-z-chin przeczytać możemy, że największą popularnością przy transporcie towarów z Chin cieszy się droga morska. To nie powinno dziwić, zważywszy, że duża ładowność statków – zazwyczaj kontenerowców do przewozu drobnicy – pozwala na przewiezienie sporych ilości towarów za jednym razem, a i cena takiego przedsięwzięcia jest względnie niska.

Jednak transport morski to nie tylko same plusy. Ma też pewne mankamenty, a największym jest niewątpliwie czas dostawy. Transport morski z Chin do Polski to kwestia 33 do 45 dni. Można skrócić czas oczekiwania, jeśli zdecydujemy się odbierać towary z portu w Hamburgu, gdzie sprawniej przebiegają procedury celne, jednak i tak zajmie to wszystko około 30 dni.

Jeśli więc jesteśmy niecierpliwi, możemy skorzystać z transportu drogą powietrzną. To prawdziwa oszczędność czasu. Kłopot? Dużo wyższe koszty. A nie można też zapominać, że ładowność samolotu jest o wiele mniejsza niż statku. Może to być zatem dobre rozwiązanie w przypadku pojedynczego przewozu, ale raczej nie w sytuacji, gdy nasza działalność ma się opierać na stałych, regularnych dostawach. Wówczas może się to okazać po prostu nieopłacalne.

Innym rozwiązaniem jest transport kolejowy. Tu największą zaletą jest czas transportu i jego częstotliwość. Przejazd z Chin zajmuje dwa tygodnie, a ponieważ są to zwykle trzy dojazdy w tygodniu, regularność dostaw mamy zapewnioną. Wadą natomiast jest cena – siedem razy wyższa niż w przypadku transportu morskiego.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Przy odprawie celnej wymagane są potwierdzenie zapłaty i faktura handlowa. Ta druga musi być przynajmniej w części przetłumaczona na polski. Niezbędna jest też specyfikacja towaru, w której określone będą jego rodzaj, ilość, waga i seryjne numery opakowań.

Podczas odprawy potrzebne będą też odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia. Ich rodzaj zależy od typu towaru – dla odzieży będzie to certyfikat pochodzenia, a w przypadku elektroniki CE. Wszystko po to, by zapobiec sprowadzaniu podróbek oryginalnych wyrobów.

Ile kosztuje transport z Chin?

Na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Na koszty wpływa zbyt dużo rozmaitych czynników. Wśród nich oczywiście dużą rolę odgrywa sposób transportu, jak to wyjaśniliśmy już powyżej, ale znaczenie ma, rzecz jasna, również rodzaj i ilość towaru oraz forma jego przechowywania podczas przewozu – inną cenę przyjdzie nam zapłacić za transport drobnicy, a inną za pełnokontenerowy. Znaczenie ma nawet to, jaki chiński port będzie dla nas tym wyjściowym.

Nawet obliczenie kosztów samego transportu nie powie nam jeszcze, jaką pełną cenę będziemy musieli wziąć pod uwagę. Przy takich obliczeniach trzeba też bowiem uwzględnić opaty celne i portowe czy też koszty paliwa. Nie można też oczywiście zapomnieć o prowizji dla firmy spedycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *