Sposoby usuwania kamienia kotłowego

Korozja tlenowa i kamień w kotłach powodowane są przede wszystkim przez zbyt niskie pH wody używanej w układzie, jej twardość, obecność gazów i innych związków chemicznych. W wyniku powstawania korozji i kamienia system staje się mniej efektywny, zwiększa się nakład wymaganej energii, mogą powstawać uszkodzenia. Ważne są więc skuteczne sposoby usuwania kamienia kotłowego. Jakie produkty mogą nam w tym pomóc?

Nie tylko pasywne zabezpieczenia

W kotłach wykorzystujemy pasywne zabezpieczenia mechaniczne, jak filtry i stacje zmiękczania wody, jednak zdecydowanie należy używać też zabezpieczeń aktywnych w postaci środków chemicznych. Kamień kotłowy, a więc związki wapnia i magnezu, które tworzą osady mineralne, powodują, że sprawność kotła spada. Jak już wspomnieliśmy, zwiększa się nakład wymaganej energii, a więc wzrastają koszty paliwa, które jest niezbędne do wytworzenia tej samej ilości pary. Ciepło dostarczane z zewnątrz nie jest właściwie rozprowadzane przez wodę kotłową. Podnosi się temperatura płaszcza kotła, czy rurek-płomieniówek. Jak mówią nam specjaliści z firmy GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA, grozi to przegrzewaniem, rozdymaniem, przepalaniem, czy pękaniem cennych elementów.

Różne produkty do usuwania kamienia kotłowego

Do usuwania kamienia kotłowego wykorzystywane są różne produkty. Przyjrzymy się dwóm z nich, by przekonać się, jakie zanieczyszczenia poza kamieniem kotłowym dodatkowo usuwają. Pierwszy z nich to inhibitowany kwas solny, który efektywnie usuwa kamień oraz tlenki metali, jak rdza, nie trawiąc materiału. To ESC DS 1 stosowany jest do odnawiania systemów na bazie wody. Jest przeznaczony do układów, które wykonane są z miedzi i jej stopów, stopów niklu oraz stali czarnej. Produkt ten stosowany jest przede wszystkim do czyszczenia chemicznego, ale dobór odpowiedniego produktu do usunięcia kamienia kotłowego musi być poprzedzony wcześniejszym badaniem fizykochemicznych i składem samego kamienia kotłowego. Dopiero po takiej analizie dobierany jest produkt i cała technologia czyszczenia kotła.

Kolejny produkt do usuwania kamienia kotłowego tym razem podczas ciągłej pracy kotła  to ESC LB 456L jest ekonomicznym i wygodnym w użyciu polimerowym produktem do konserwacji wewnętrznych powierzchni kotła w celu ich ochrony przed kamieniem kotłowym i korozją. Polecany do kontroli miękkości wody zasilającej.  Nie zawiera fosforanów — nie powoduje powstawania szlamu. ESC LB 456L jest ciekłą, wielofunkcyjną mieszaniną polimerów, środków maskujących  jony żelaza oraz dyspersantów poliakrylanowych zapobiegających wzrostowi kryształków wapnia i magnezu. Dodatkowo zawarty w nim czynnik zwany mobilizatorem tlenków żelaza hamuje odkładanie się kamienia w postaci tlenku żelaza. Aby zapewnić  całkowitą ochronę kotła, produkt ESC LB 456L powinien być stosowany w połączeniu z produktami alkalizującymi, usuwającymi tlen lub aminami. Produkt ESC LB 456L jest dopuszczony przez PZH do stosowania w zakładach przetwórstwa spożywczego w przypadku gdy żywa para ma bezpośredni kontakt z produktem.

Jeśli zdecydujemy się na zakup, a później wykorzystanie środka do usuwania kamienia, wybierzmy go zgodnie z przeznaczeniem i dostosujmy się do wszystkich zaleceń dotyczących stosowania, sprawdźmy, co producent wskazuje w kontekście zdrowia i środowiska (np. czy preparat nie działa drażniąco na oczy, czy jest biodegradowalny), przyjrzyjmy się instrukcji transportowania i magazynowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *