Skuteczny menedżer – jakie cechy powinien posiadać?

Skuteczny menedżer ma ogromny wpływ na pracę swojego zespołu, dlatego dobrze jeśli odznacza się kilkoma pomocnymi cechami, które mają szansę ułatwić zarządzanie ludźmi. Jakimi?

Menadżer

Umiejętność dostrzegania potencjału w swoich podwładnych

To niezwykle istotna zdolność, dzięki której można łatwiej organizować codzienną pracę, decydować o ewentualnych gratyfikacjach, awansach czy konieczności zapewniania pracownikom szkoleń, dzięki którym mogliby się jeszcze lepiej rozwijać. Ponadto, pracownicy zyskują wówczas poczucie, że menedżer docenia ich wysiłek, zaangażowanie oraz umiejętności.

Otwartość na zmiany

Wiele firm z biegiem czasu musi się dostosować do zmieniających się warunków, dlatego otwartość na zmiany, pewnego rodzaju plastyczność i brak strachu przed wyzwaniami to cechy, które na pewno przydadzą się na stanowisku menedżera. Zmiany same w sobie zawsze są poważnym zadaniem, a jeśli dodatkowo trzeba je umiejętnie poprowadzić we własnym zespole, wymagają dużego skupienia.

Sprawiedliwe ocenianie

Jeden z absolutnych priorytetów na stanowisku menedżera stanowi umiejętność sprawiedliwego oceniania pracowników i zdystansowania się do osobistych sympatii czy antypatii. Osoby, które menedżer ma pod swoją opieką muszą widzieć, że nikt nie jest faworyzowany czy traktowany w specjalny sposób oraz że liczą się przede wszystkim ich kompetencje, efekty ich pracy, zaangażowanie, inicjatywa oraz zdolność do współpracowania z innymi.

Zdolność wydajnego rozdzielania obowiązków

Efektywny podział obowiązków oraz skuteczna kontrola nad ich realizowaniem to cechy bardzo pomocne w codziennej pracy menedżera, który odpowiada za swoich pracowników oraz realizację wyznaczonych zadań. Planując karierę menedżera warto więc mieć zdolności organizatorskie.

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnych programów menedżerskich?

Dobrze jeśli menedżerowie, podobnie zresztą jak pracownicy na innych szczeblach, będą poszerzali swoje umiejętności. Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby pracować na stanowisku menedżera, ale nie posiadają odpowiednich kompetencji, są wyspecjalizowane programy menedżerskie. Ich grupę docelową stanowią zazwyczaj studenci i osoby, które niedawno ukończyły studia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *