Rodzaje spawarek

Spawarka to urządzenie przeznaczone do automatycznego lub ręcznego spawania. Na rynku dostępne są ich trzy główne rodzaje, jednak wybór właściwej nie jest łatwy. Należy pamiętać, że wybrany model musi być dopasowany do metody spawania, jaką użytkownik chce pracować. Co więcej, warto zadbać o jej jakość, wybierając odpowiednią moc czy też markę. Urządzenie do łączenia surowców metodą TIG, MIG/MAG czy MMA – co je wyróżnia?

Spawanie

Rodzaje spawarek

Na rynku są dostępne urządzenia umożliwiające spawanie przy wykorzystaniu trzech podstawowych technik. Mianowicie specjaliści mogą postawić na:

  • spawarkę TIG – przeznaczoną do spawania elektrodą nietopliwą,
  • spawarkę MIG/MAG – przeznaczoną do spawania w osłonie gazu, który jest aktywowany argonem bądź CO2,
  • spawarkę MMA – umożliwiającą spawanie metodą łukową elektrodą otuloną.

Dostępne są również inne ich rodzaje, których dobór każdorazowo uzależniony jest od surowców, umiejętności pracownika i potrzeb zleceniodawcy.

Spawarka TIG

Spawarka TIG umożliwia spawanie elektrodami nietopliwymi, choć część osób wykorzystuje je również w metodzie MMA. Ważną jej zaletą jest możliwość uzyskania wysokiej jakości spoiny, co sprawia, że sprawdza się do łączenia stali wysokostopowych oraz aluminium.

Spawarka MIG/MAG

Spawarka MIG/MAG potocznie zwana jest migotam. Wykorzystuje się ją do łączenia różnego rodzaju materiałów z wykorzystaniem gazu. Wyróżniają ją duża moc i przydatność. Niewątpliwą jej zaletą jest możliwość spawania powierzchni i elementów w różnych pozycjach, przy zachowaniu zadowalających efektów. Co więcej, pozwala ona uzyskać znaczne lepsze efekty niż spawarka TIG. Stosuje się ją głównie do spawania metali oraz grubszego aluminium.

Spawarka MMA

Spawarki MMA to urządzenia wykorzystywane do ręcznego spawania wykonywanego za pomocą elektrod otulonych. Specjaliści ze sklepu RG – Narzędzia zaznaczają, że są chyba najczęściej kupowany produktem. Składają się one z przewodu masowego z zaciskiem, przewodu z uchwytem elektrodowym i źródłem prądu stałego bądź przemiennego. Można wyróżnić ich trzy rodzaje: inwertorowe, transformatorowe i spawalnicze. Każda z nich dostarcza inne możliwości, ale też zapewnia wysoką jakość spoin.

Wybierając właściwą, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej jakość, ale też przeznaczenie. Zaleca się przeanalizowanie przyszłych zastosowań i to do nich dopasowanie modelu, chociażby z uwagi na skalę inwestycji. Wysoka jakość gwarantowana przez renomowanych producentów, a w konsekwencji wyższa cena sprawiają, że sprawdzają się idealnie w profesjonalnych zakładach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *