Rodzaje pistoletów do paliwa

Z punktu widzenia użytkownika stacji paliw najważniejsze jest, by tankowanie przebiegało bezpiecznie, szybko i możliwie jak najłatwiej. Nowoczesne stacje benzynowe, zarówno te komercyjne, jak i zakładowe, rzeczywiście zapewniają wysokie bezpieczeństwo i maksymalną prostotę obsługi. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń, które wspólnie budują pełen system paliwowy na stacji.

Budowa zakładowej bazy paliwowej

Planując budowę zakładowej bazy paliw, większość inwestorów koncentruje się na wyborze zbiorników i dystrybutorów. Podczas doboru zbiornika trzeba zastanowić się nie tylko nad pożądaną pojemnością, ale także upewnić się, że interesujący nas model spełnia wszystkie wymagania prawne, a więc może być używany do magazynowania substancji naftowych bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wybierając dystrybutor, trzeba brać pod uwagę m.in. dostępną przestrzeń (na ograniczonej powierzchni stosuje się dystrybutory wiszące, na większych stanowiskach – stojące) oraz wydajność, czyli tempo przepływu paliwa.

Nie mniej ważne dla komfortu użytkowania przyszłej stacji jest skompletowanie odpowiedniej armatury, zapewniającej sprawną i bezawaryjną pracę stanowiska nalewczego – mówi ekspert z firmy MiM Mariusz Mańkowski.

Pistolet jako ważny element armatury nalewczej

Armaturą nalewczą nazywamy oprzyrządowanie dystrybutora, niezbędne do jego użytkowania przez ostatecznego odbiorcę. Wyposażenie dystrybutora w armaturę jest konieczne, bez względu na to, czy dane stanowisko ma być przystosowane do bezpośredniego napełniania baków pojazdów, czy też dystrybucji paliwa do mniejszych opakowań. Wybierając armaturę, trzeba brać pod uwagę wymiary poszczególnych elementów (w celu dopasowania ich do średnic przyłączy na dystrybutorze) i jakość materiałów, z których je wykonano, a zwłaszcza odporność na korozję.

Pistolet nalewczy (nalewak) jest absolutnie niezbędnym elementem osprzętu paliwowego każdego dystrybutora. Ze względu na mechanizm działania wyróżnia się pistolety automatyczne i manualne. Na komercyjnych stacjach benzynowych obecnie stosuje się niemal wyłącznie nalewaki automatyczne, czyli takie, które samoczynnie odcinają dopływ paliwa po napełnienia baku do pełna. Pistolety manualne wymagają od użytkownika kontroli stanu napełniania baku, poprzez sprawdzanie licznika przepływu umieszczonego na dystrybutorze lub bezpośrednio na nalewaku.

Automatyczne nalewaki na stacjach prowadzących detaliczną sprzedaż paliw oznaczane są kolorami, w zależności od rodzaju dystrybuowanego paliwa. Przy stanowiskach z benzyną bezołowiową znajdziemy więc pistolet w kolorze zielonych, zaś dla oleju napędowego przeznaczone są nalewaki czarne. Taki podział niekiedy stosowany jest również w bazach przyzakładowych, choć stosowanie oznaczeń kolorem nie jest tu obligatoryjne. Wybierając pistolet do paliw, właściciel stacji powinien upewnić się przede wszystkim co do jego przeznaczenia. Warto też zwrócić uwagę na producenta armatury. Niewątpliwie godne polecenia są nalewaki HORN, dostępne zarówno w wersjach do dystrybutorów paliw napędowych, jak i AdBlue.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *