Rodzaje papieru do drukarki

Papier do drukarki może mieć różne parametry, dlatego też warto zdecydować się na taki, który m.in. posiada wysoką jakość, gwarantuje doskonały efekt wydruku, a także dba o środowisko naturalne. Dowiedz się, jakie rodzaje papieru są dostępne na rynku, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu, a także czemu wybór konkretnego papieru ma znaczenie podczas eksploatacji drukarki.

Rodzaje papieru do drukarki – czy zawsze sprawdzi się papier uniwersalny?

Papier uniwersalny do drukarki to często stosowany rodzaj papieru. Warto jednak podkreślić, iż specjaliści zgodnie stwierdzają, że nie istnieje papier do drukarki, który będzie funkcjonalny, a także kompatybilny ze wszystkimi modelami i rodzajami drukarek. Należy zatem podkreślić, że tego typu papier z pewnością nie będzie sprawdzał się świetnie u użytkownika drukarki atramentowej, jak i laserowej. Identyczna sytuacja będzie miała także miejsca podczas drukowania zdjęć – papier uniwersalny nie spisze się dobrze, w przeciwieństwie np. do papieru fotograficznego, który fenomenalnie odda kolory i zapewni idealną jakość wydruku. Poza tym, uniwersalny papier do drukarki, który najczęściej można znaleźć na półkach sklepowych, to papier ksero o niskiej cenie i gramaturze 80 g/m2, co sprawia, że powyższe parametry uniemożliwiają osiągnięcia zawsze świetnej i oczekiwanej jakości wydruku.

Jakie rodzaje papieru sprawdzą się do drukarki atramentowej, laserowej i innych?

Wybór papieru powinien być związany konkretnie z typem posiadanej drukarki, dlatego też inny rodzaj papieru będzie sprawdzał się u posiadaczy drukarki atramentowej, a inny u właścicieli drukarek atramentowych.

– „Drukarka atramentowa używana jest zazwyczaj do codziennego drukowania, dlatego najlepiej sprawdzi się papier o niskiej gramaturze o strukturze umożliwiającej łatwe wnikanie tuszu i tym samym szybkie wysychanie. Zazwyczaj papier ten jest tani i łatwo dostępny” – podkreśla specjalista z firmy ZiZaKo z Krakowa. 

Z kolei osoby, które posiadają drukarkę laserową, powinny zakupić papier do drukarki o wyższej gramaturze niż papier do urządzenia atramentowego (ok. 100 g/m2). Warto wiedzieć, że istnieją także papiery do zadań specjalnych. Jest to np. papier fotograficzny, który umożliwi wydruk zdjęć na satysfakcjonującym poziomie. Tego typu papier cechuje wysoka gramatura (najlepiej powyżej 200 g/m2), a także specyficzna powłoka (matowa, błyszcząca itp.). Ponadto, czasami wykorzystuje się także papier artystyczny, który w domowych warunkach pozwala wydrukować np. reprodukcje obrazów. Ten papier także cechuje wysoka gramatura, a dodatkowo także nieprzezroczystość bliska 100%. Wśród dostępnych na rynku papierów do drukarek wyróżnia się także:

  • papier termosublimacyjny,
  • papier termotransferowy,
  • papier do wizytówek,
  • papier samoprzylepny i wiele innych.

Należy zdawać sobie sprawę, że właściwy dobór papieru do drukarki jest nie tylko gwarantem dobrej jakości wydruku, ale także zapewnia jej prawidłową eksploatację, zmniejszającą ryzyko wystąpienia awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *