Prezes niemieckiego giganta technologicznego w Polsce

W zeszłym tygodniu w Warszawie gościła prezes niemieckiej grupy TRUMPF, dr Nicola Leibinger – Kammuler. Warto wspomnieć, że Nicola Leibinger zasiada również w radach nadzorczych takich spółek jak Siemens, Voith, Lufthansa (do maja 2016) oraz Axel Springer. Prezes TRUMPF, jest również osobistym doradcą kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

dr Nicola Leibinger - prezes TRUMPF
dr Nicola Leibinger – prezes TRUMPF

Jej wizyta miała związek z otwarciem nowej siedziby TRUMPF Polska na warszawskim Bemowie – Centrum Technologii Laserowych. W wydarzeniu wzięli udział: Ambasador Niemiec – Pan Rolf Nikel, przedstawiciele władz samorządowych, m.in. wiceprezydent Warszawy – Michał Olszewski, jak również Michael Kern – Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz kluczowi polscy klienci spółki.

Konferencja prasowa Nicoli Leibinger, która odbyła się przed oficjalnym otwarciem dotyczyła nie tylko zagadnień związanych z rozwojem i planami TRUMPF, miała również wymiar geopolityczny.

„Powinniśmy mówić o Europie jako całości, a nie odrębnych krajach, jak Polska i Niemcy. Pomimo różnych sygnałów z Brukseli, które jak wiadomo nie zawsze są przychylne dla Warszawy, powinniśmy pamiętać, że Europa mocno pobudza gospodarkę, w szczególności można zaobserwować inwestycje w lokalną infrastrukturę. Do dnia dzisiejszego sporo tutaj zrobiono.

TRUMPF Polska zainwestował od 2006 roku w sumie około 476 mln euro w sprzęt i usługi. Udział finansowania własnego był różny. Czasem było to 20 procent, ale np. w czasie kryzysu, z końca pierwszej dekady XXI wieku, sięgał aż 80 proc. Tak więc możemy założyć, że zrealizowaliśmy prawie połowę sprzedaży w Polsce poprzez własne finansowanie – czyli około 214 mln euro. Jednym słowem, Polska, jako część Europy była i jest bardzo ważnym rynkiem dla TRUMPF

Pamiętać należy, że Europa to znacznie więcej niż tylko Bruksela. Europa – jest wspólnotą tworzących ją członków, wspólnej waluty, wspólnych interesów gospodarczych i bezpieczeństwa. Można tutaj śmiało powiedzieć: wspólnotą wartości.” – mówiła Nicola Leibinger

W ostatnich latach Grupa TRUMPF w znaczącym stopniu wpłynęła na rozwój polskiego sektora MSP. Z urządzeń i podzespołów TRUMPF korzysta ponad 1000 polskich firm zajmujących się precyzyjną obróbką blach. Jest to bardzo ważna część polskiej gospodarki – w większości są to bardzo prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa rodzinne. Do grona klientów TRUMPF należą również topowe marki, takie jak np.: Amica, Newag, PESA, czy Solaris.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *