Praca audytora

W dzisiejszych czasach niemalże w każdej firmie wdraża się najróżniejsze systemy certyfikacyjne. Niektóre z nich są uniwersalne i można je zastosować w każdej organizacji. Inne są przygotowywane na potrzeby konkretnej branży.

Przykładowo w firmach zajmujących się żywnością wprowadza się zasady HACCP, system BRC, system IFS, czy normę ISO22000. Kontrolę zgodności działalności przedsiębiorstwa z daną normą przeprowadza  audytor.

Praca Audytora
Praca Audytora

Kwalifikacje

Aby wykonywać pracę audytora trzeba przede wszystkim doskonale znać daną normę oraz specyfikę branży. Bardzo często audytorami stają się osoby, które wcześniej pracowały w audytowanej branży na stanowiskach operacyjnych czy też menadżerskich lub mają wykształcenie kierunkowe. Przykładowo absolwenci informatyki są mile widziani jako audytorzy Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji wg ISO 27001. Kolejnym wymogiem jest posiadanie zarówno praktycznej, jak i teoretycznej wiedzy dotyczącej metodologii przeprowadzania audytu. Takie kwalifikacje można zdobyć na szkoleniach organizowanych przez jednostki certyfikujące. Jeśli chcemy przeprowadzać audyty w branży spożywczej, to warto rozważyć udział w szkoleniu dla audytorów systemu IFS: http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/

Charakter audytora

Wiedza i umiejętności to nie wszystko. Aby być dobrym audytorem trzeba cechować się dbałością o szczegóły i wnikliwością. Osoba na tym stanowisku powinna też łatwo nawiązywać kontakty interpersonalne oraz skutecznie się komunikować, ponieważ podczas wykonywania swoich obowiązków dużo czasu spędza w różnymi ludźmi. Z drugiej strony jednak praca audytora wiąże się także z wieloma godzinami spędzonymi na przeglądach oraz tworzeniu dokumentacji, więc duża doza cierpliwości i zamiłowanie do spokojnej samodzielnej pracy też się przydaje.

Czym zajmuje się audytor?

Osoba pełniąca tę funkcję jest odpowiedzialna za planowanie, przygotowywanie oraz przeprowadzanie audytów. Do zadań audytora wewnętrznego należy także kontrakt z jednostką certyfikującą. Pracownik w dziale audytu jest też odpowiedzialny za tworzenie dokumentacji związanej z prowadzonymi działaniami i prezentowanie wyników przeprowadzanych kontroli kierownikom poszczególnych działów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *