Podróż zagraniczna wynajmowanym autem

Wypożyczenie samochodu na pewien czas jest ciekawą alternatywą dla leasingu. Zwłaszcza, że koszty takiej usługi są coraz niższe i mogą z niej skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Niektóre wypożyczalnie oferują również możliwość odbycie podróży zagranicznej wynajmowanym autem. W takim przypadku należy jednak zapoznać się dokładnie z regulaminem, który zawiera szczegółowe warunki oraz zasady przemieszczania się samochodem poza granicami Polski.

Opłacalność wynajęcia auta do podróży zagranicznej

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej, często mają dużo wydatków na głowie i ostatnim, o czym myślą, to wyłożenie pieniędzy na flotę samochodową. Korzystniejszą dla nich opcją jest leasing, a w przypadku dokonania służbowego wyjazdu za granicę wystarczy wynajem auta w wypożyczalni. Jest to możliwe, ale wszystko zależy od regulaminu wypożyczalni, który reguluje wszelkie formalności, jakie należy załatwić w tym zakresie. Wypożyczenie samochodu do jazdy po Polsce wymaga podpisania umowy, okazania prawa jazdy i wpłacenia kaucji. Nieco bardziej skomplikowana procedura czeka osoby, które wynajmowanym autem będą chciały podróżować poza granicami naszego kraju.

Co kraj, to obyczaj

Często zdarza się, że wypożyczalnie podchodzą indywidualnie do takich przypadków. Na początku warto oczywiście przeczytać regulamin z informacjami na temat ograniczeń i wydatków związanych z wyjazdem zagranicznym. Należy pamiętać, że inaczej sprawy wyglądają w przypadku wyjazdu do kraju, który znajduje się w Unii Europejskiej, a inaczej do państwa, znajdującego się poza nią. Trzeba wcześniej zaznajomić się z procedurą upoważnień na wjazd samochodem do danego kraju – każdy z nich może posiadać inny system regulacji i kontroli kierowców. Czasami wystarczy pisemne poświadczenie użyczenia pojazdu, które sporządza właściciel, w innych przypadkach niezbędne będzie potwierdzenie notarialne w języku kraju, do którego odbywa się podróż. Wjazd do niektórych państw wiąże się także z załatwieniem wizy oraz zielonej karty do ubezpieczenia, tzw. Międzynarodowego Certyfikau Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Wypożyczenie auta a ubezpieczenia

„Jeżeli chodzi o ubezpieczenie samochodu, to jest ono istotną kwestią. Najlepiej jest oczywiście podróżować po krajach Unii Europejskiej, ponieważ wystarczy tam polska polisa OC. W pozostałych przypadkach należy wykupić ubezpieczenie dodatkowe, czyli wspomnianą zieloną kartę. Bardzo ważne jest także ubezpieczenie AC, które pokrywa koszty naprawy samochodu w przypadku uszkodzeń z winy kierowcy, a także w sytuacji kradzieży, ale z wyłączeniem niektórych krajów, takich jak: Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia” – wymienia właściciel ogólnopolskiej wypożyczalni samochodów – ABACUS Car Rental.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *