Odzież BHP dla każdego pracownika

Od lat przepisy BHP ściśle określają rodzaj odzieży ochronnej, jakie powinien posiadać pracownik podczas swojej pracy. Rodzaj ubrania zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanych obowiązków zawodowych, a także miejsca pracy.

Glazurnik układający płytki

Dzięki temu istnieje możliwości dopasowania ubrania do potrzeb pracownika i tym samym pozwala na zapewnienie mu optymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy.

Odzież BHP można kupić w wielu wyspecjalizowanych sklepach z odzieżą roboczą. Sklepy tego rodzaju posiadają bardzo szeroki asortyment produktów, który umożliwia znalezienie odpowiedniej odzieży dla każdego pracownika w zależności od wykonywanej pracy oraz pory roku na którą przeznaczona jest dana odzież. W niektórych rodzajach pracy niezbędne jest posiadanie przez pracownika kasku ochronnego, tak jest między innymi w takich zawodach jak budowlaniec, cieśla czy osoba pracująca na dachach. W przypadku pracy w której pracownik ma kontakt ze szkodliwymi substancjami, niezbędne jest posiadanie fartucha ochronnego, okularów chroniących oczy oraz maseczek chroniących usta i górne drogi oddechowe. W niektórych zawodach bardzo przydatne są rękawice ochronne, które stanowią dodatkową warstwę ochronną dla rąk oraz pozwalają uniknąć poparzenia czy bolesnych zadrapań.

Odzież ochronna powinna być dopasowana pod względem rozmiaru do danego pracownika. Warto jest w większości przypadków zdecydować się na ciuchy w rozmiarze nieco większym niż te, które są noszone na co dzień. Dzięki temu odzież wykorzystywana do pracy będzie komfortowa oraz wygodna, a także przede wszystkim funkcjonalna i spełniająca normy bezpieczeństwa. Bardzo ważną kwestią jest dostosowanie odzieży ochronnej do pory roku. Odzież BHP na lato powinna być przewiewna oraz zapewniać bardzo dobrą wentylację, dzięki temu istnieje niewielkie ryzyko przegrzania organizmu oraz tym samym zaistnienia wielu niekorzystnych dla organizmu czynników, np. rozwoju grzybicy w butach czy odcisków. Podczas zimy warto jest zwrócić uwagę na to aby odzież ochronna charakteryzowała się dobrą ochroną przed niskimi temperaturami oraz zapewnia ochronę przed wiatrem.

Dobrej jakości odzież BHP powinna także zapewniać ochronę przed deszczem i nie przepuszczać wody do wewnątrz. Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiednich butów. Buty robocze powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz zapewniać skuteczną ochronę stopy. Powinny być dopasowane pod względem wykonania i użytych materiałów do pory roku, a także w większości przypadków posiadać dodatkowe wzmocnienie w przedniej części buta – dzięki temu można uniknąć zmiażdżenia czy stłuczenia palców oraz stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *