Odbój i jego zastosowanie

Guma, jako materiał z jednej strony wysoce elastyczny, a z drugiej trwały i odporny na uszkodzenia, znajduje wiele zastosowań zarówno w lekkim i ciężkim przemyśle, jak i w codziennym życiu. Przykładem tego typu uniwersalnych wyrobów gumowych o wszechstronnym zastosowaniu są odboje. Czym dokładnie charakteryzują się te akcesoria i do czego właściwie się je wykorzystuje?

Rampy załadunkowe

Do czego służą odboje i czym się charakteryzują?

Odboje to akcesoria produkowane z gumy metodą formowania, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie wyrobów o różnych kształtach i rozmiarach. Zastosowanie wysokiej jakości mieszanek gumowych, w czym specjalizuje się np. firma Larkis, pozwala nadać odbojom unikalne właściwości. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim elastyczność materiału, który może się odkształcać i powracać do pierwotnej formy, a przy tym jest odporny na rozerwanie. Poza tym guma jest doskonałym izolatorem, które świetnie radzi sobie z tłumieniem wstrząsów. Dzięki tym właściwościom wyroby gumowe doskonale sprawdzają się w charakterze odbojów, czyli artykułów  wykorzystywanych w celu absorbowania siły. Pochłaniają one uderzenia i wibracje, zabezpieczając konstrukcje przed uszkodzeniem.

Odboje w przemyśle

Amortyzujące działanie odbojów wykorzystywane jest w szeroko pojętym przemyśle. Gumowe zabezpieczenia chronią maszyny, urządzenia i inne konstrukcje i stanowią niezbędne wyposażenie w zakładach produkcyjnych i halach przemysłowych. Rozwiązanie to znajduje również zastosowanie na magazynach i stanowiskach przeładunkowych, a więc wszędzie tam, gdzie zadania związane z transportem i załadunkiem realizowane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu np. wózków widłowych czy samochodów dostawczych. W takich miejscach należy bowiem zabezpieczyć szczególnie narażone na uszkodzenie elementy elewacji, rampy, najazdy czy narożniki. Wykorzystane w tym celu odbojniki gumowe muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością. To samo dotyczy odbojów wykorzystywanych w kolejnictwie, a także w portach i na nabrzeżach. W tym celu można zastosować np. sznury gumowe lub silikonowe o znacznej grubości i czworokątnym przekroju.

Odboje do codziennego użytku

Gumowe odboje są wykorzystywane w skali nie tylko makro, ale i mikro. Chodzi tu o prozaiczne, codzienne czynności, takie jak otwieranie drzwi, gdzie użycie zbyt dużej siły mogłoby doprowadzić do uszkodzenia danej powierzchni. W przytoczonym tu przykładzie odbojników do drzwi te gumowe akcesoria, które mogą być przytwierdzone np. do podłogi lub do klamki, chronią sąsiadujące ze skrzydłem ściany i meble. Podsumowując, odboje stanowią praktyczne akcesoria o wszechstronnym zastosowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *