Negatywne skutki inflacji

Inflacja to wzrost poziomu cen koszyka dóbr oraz usług na danym terenie, w danej jednostce czasu (miesiąc, kwartał, rok). Mówiąc prościej, można stwierdzić, że jeśli inflacja rok do roku wynosi pięć procent, to nasze przysłowiowe sto złotych jest warte pięć procent mniej, niż było warte w roku poprzednim dokładnie o tej samej porze.

Negatywne skutki inflacji
Negatywne skutki inflacji

Wpływ inflacji na konsumentów

Nadmierna inflacja jest zjawiskiem bardzo groźnym, nie tylko dla naszych portfeli, ale dla całej gospodarki. Dlaczego tak jest? Po pierwsze jak wspomnieliśmy wcześniej inflacja obniża wartość posiadanych pieniędzy. Jeśli wykonujemy pracę a nasze zarobki nie rosną wraz ze wzrostem cen to realnie zarabiamy mniej – a inflacja nie zawsze jest dobrym argumentem przy negocjacjach placowych.

Oczywiście niewysoka inflacja, rzędu kilka procent nie jest na tyle odczuwalna, aby móc bardzo skutecznie starać się o podwyżkę, nie mniej fakt jest taki, iż niezależnie od jej poziomu pieniądz traci na wartości.

Fala inflacyjna

Inflacja jest bardzo groźna i może mieć również złe skutki dla gospodarki. Mianowicie jeśli producenci odczuwają wzrost cen dowolnych materiałów z których produkują swoje produkty, również są skłonni do podwyżki cen, a to może nieść za sobą tak zwaną falę inflacyjną która powoduje, że kolejni to przedsiębiorcy zwiększają ceny swoich produktów.

Inflacja a oszczędności

Inflacja negatywnie odbija się na oszczędnościach społeczeństwa. Aktualnie w dobie bardzo niskich stóp procentowych, realne oprocentowanie na lokacie bankowej jest tylko minimalnie wyższe od poziomu inflacji, ledwie kompensując jej skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *