Na jakiej zasadzie działają fundusze inwestycyjne?

Jeszcze kilkanaście lat temu fundusze inwestycyjne były ogromną nowością na polskim rynku finansowym. Kilkanaście lat temu Polacy najchętniej inwestowali w zakup walut oraz biżuterii. Jako, że czasy się zmieniają, to już na początku lat dziewięćdziesiątych nad Wisłą zaczęły powstawać pierwsze fundusze inwestycyjne.

Zasady działania funduszy inwestycyjnych
Zasady działania funduszy inwestycyjnych

Czym właściwie jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny to nic innego jak firma zajmująca się obrotem pewnymi walorami na zlecenie swoich klientów, a raczej przy pomocy kapitału swoich klientów. Załóżmy, że jest fundusz inwestycyjny zajmujący się obrotem złotem, diamentami oraz innymi dobrami mineralnymi.

Fundusz sprzedaje przykładowo dziesięć tysięcy jednostek po sto złotych za sztukę. W przypadku gdy sprzeda wszystkie jednostki, ma na swoim koncie milion złotych. Od tej spory specjaliści zatrudnieni przez taki fundusz kupują oraz sprzedają kruszce, oczywiście z myślą o zarobku dla swoich klientów. Po roku czasu fundusz ma już na koncie walory o wartości półtora miliona złotych.

Co to oznacza ? Oznacza to, iż każda jednostka inwestycyjna podrożała o pięćdziesiąt procent, a więc każdy klient który zainwestował w nasz fundusz sto złotych, ma już na swoim koncie sto piędziesiąt złotych.

Na czym zarabiają fundusze ?

W momencie ,gdy chcemy sprzedać swoje jednostki inwestycyjne, lub też kupić dodatkowe – a więc w obu tych przypadkach fundusz pobiera prowizję wyrażoną w promilach, lub też procentach od wartości danej jednostki.

Wysokość prowizji zależy przeważnie od wartości transakcji jakiej będziemy dokonywać. Przeważnie jest tak ,że im wyższa transakcja tym mniejszą prowizję zapłacimy. Czy warto korzystać z funduszy inwestycyjnych ? Jeśli sami nie jesteśmy wybitnymi fachowcami w danej dziedzinie, to naprawdę warto powierzyć swój kapitał fachowcom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *