Na jakie elementy zwracać uwagę przy zakupie mieszkania? Podpowiedzi i porady

Zakup mieszkania to inwestycja na całe życie. Dążenie do posiadania własnego M nie powinno jednak przyćmiewać zdrowego rozsądku. Szukając lokum dla siebie i rodziny, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak standard zabudowy, metraż czy lokalizacja. Tylko korzystny dobór wszystkich elementów sprawi, że będziemy szczęśliwi.

Kwestia metrażu

Na cenę mieszkania wpływa przede wszystkim jego wielkość. Przy doborze metrażu nie należy jednak kierować się wyłącznie oszczędnością – warto wziąć pod uwagę sytuację życiową, tę obecną i przyszłą. Powszechnie przyjęło się sądzić, że małe mieszkania do 45 m2 to rozwiązania komfortowe dla singli i par bezdzietnych. Rodziny trzy- i czteroosobowe czują się swobodniej w mieszkaniach nieco większych (55-70 m2; z dwoma, trzema lub czterema pokojami). Najrozleglejsze powierzchnie mieszkaniowe – powyżej 75 m2 – to ciekawa opcja dla rodzin wielodzietnych, wielopokoleniowych oraz osób, które cenią sobie wysoki standard.

Rozkład pomieszczeń

Poza metrażem i ilością pokoi, warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń i piętro, na którym znajduje się dany lokal. Ceny mieszkań między poszczególnymi kondygnacjami tego samego budynku potrafią się różnić nawet o kilkanaście procent (przy czym najtańsze mieszkania z reguły znajdują się na parterze). Ogromną rolę odgrywa również kwestia oświetlenia. Uznaje się, że najlepsza ekspozycja to kierunek południowo-zachodni. Dlaczego tak jest? Zapewnia ona optymalne oświetlenie niezależnie od pory dnia i roku. Mieszkania z oknami ulokowanymi w taki właśnie sposób stanowią najbardziej pożądany towar na rynku.

Standard zabudowy

Mówiąc o standardzie zabudowy mamy na myśli mieszkania w budownictwie starym i nowym. Zazwyczaj za pewniejszą inwestycję uchodzą nowo wybudowane mieszkania z rynku pierwotnego. Nie są one obciążone historią – oznacza to, że nie trzeba martwić się o ich stan techniczny i kwestie formalno-prawne. Wszelkie wątpliwości da się rozstrzygnąć poprzez rzeczową rozmowę z deweloperem. Co ponadto? Nowe budynki są zwyczajnie bardziej nowoczesne. Przekłada się to m.in. na ich atrakcyjność wizualną. Agencje deweloperskie kładą ogromny nacisk na aspekt estetyczny budownictwa, współpracując z cenionymi biurami architektonicznymi. W efekcie światło dzienne mogą ujrzeć prawdziwe perełki budownictwa. Za doskonały przykład służy inwestycja Apartamenty Lubostroń 22 w Krakowie-Ruczaju, realizowana przez renomowane biuro deweloperskie Asa Development.

Kryterium lokalizacji

Nowe mieszkanie, to także nowa lokalizacja – miejsce, w którym będziemy musieli żyć na co dzień. Szukając lokum nie można działać w oderwaniu od tego, co je otacza! Najlepiej, by nieruchomość znajdowała się w pobliżu wszelkich udogodnień – zaplecza placówek publicznych, naukowych, handlowych i rekreacyjnych. Należy też zainteresować się stopniem skomunikowania terenu z pobliską okolicą, innymi dzielnicami oraz miastami. Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania w dzielnicach wielkich miast, położone w umiarkowanej odległości od centrum – łączące wielkomiejski styl życia oraz podmiejską zieleń, spokój i harmonię. Takie właśnie są Apartamenty Lubostroń 22 w krakowskich Dębnikach – bezkompromisowe połączenie atrakcyjnej lokalizacji, nowoczesnej architektury oraz wyjątkowej funkcjonalności lokali, w których każdy odnajdzie własną przestrzeń życiową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *