Na czym polega odmanganianie wody?

Jeśli na naszej posesji chcemy pozyskiwać wodę z własnej studni głębinowej, musimy liczyć się z tym, że będzie ona musiała zostać uzdatniona przed spożyciem lub użyciem. Jednym z zagrożeń, które należy usunąć, jest zanieczyszczenie wody związkami manganu. Substancje te nie są zasadniczo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, jednak praktycznie uniemożliwiają wykorzystanie wody do celów spożywczych i higienicznych. Jak się ich pozbyć?


System usuwania manganu

Mangan w wodzie – skąd się bierze i dlaczego jest problemem?

Mangan jest pierwiastkiem, który do wód gruntowych przedostaje się przede wszystkim za sprawą skażeń przemysłowych. Sprzyjać może temu również wietrzenie i ługowanie skał magmowych oraz – w niewielkim stopniu – rozkład martwych roślin. Mangan nie wpływa na pogorszenie stanu zdrowia, jednak i tak trudno byłoby zmusić się do spożycia wody, w której został rozpuszczony. Staje się one bowiem mętna i nabiera bardzo nieprzyjemnego metalicznego posmaku. Dużo poważniejsze są szkody, które woda zanieczyszczona manganem woda może wyrządzić w naszym gospodarstwie domowym.

– „Największym problemem jest przyspieszona korozja rur oraz innych elementów składających się na instalację wodną – wyjaśnia przedstawiciel firmy Global Water, specjalizującej się w sprzedaży wysokiej jakości filtrów wody – Ponadto mangan pozostawia brudne osady urządzeniach i sprzętach, takich jak zlewy czy ceramika łazienkowa, a także permanentnie plami wyprane w zanieczyszczonej wodzie ubrania”.

W jaki sposób usunąć mangan?

Proces oczyszczania wody z manganu nazywany jest odmanganianiem. Na czym on polega?

– „Odmanganianie wody to proces polegający na utlenieniu jonów Mn(II) do Mn(III) – wyjaśniają specjaliści Global Water – Utleniony mangan staje się wtedy trudniej rozpuszczalny w wodzie i dzięki temu może zostać odseparowany od wody podczas filtracji. Odfiltrowany mangan przetrzymywany zostaje na złożach filtracyjnych, które następnie poddawane są intensywnemu płukaniu wstecznemu i w ten sposób regenerowane”.

W jaki sposób dochodzi do utleniania manganu?

Utlenienia jonów manganu ze stopnia II do stopnia III może być przeprowadzane na kilka sposobów. Na skalę przemysłową wykonuje się w tym celu tzw. rozdeszczenie wody, czyli rozprowadzenie jej w powietrzu pod postacią bardzo drobnych kropel. Jednak jest to proces dość długi i możliwy do wykonania wyłącznie w dużych zbiornikach. Alternatywą stosowaną w prywatnych domostwach jest użycie specjalnego systemu odmanganiania, wyposażonego w aerator lub sprężarkę, które mieszają wodę z powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *