Maszyny rolnicze niezbędne w uprawach

W zasadzie każda praca, która ma związek z uprawą i zbiorem plonów wymaga wykorzystania różnego rodzaju maszyn. Początkowo, gdy rolnictwo się dopiero rozwijało wykorzystywano sprzęt napędzany siłą ludzkich rąk. Potem sięgano po zwierzęta gospodarskie. Dzisiaj z kolei rolnictwo jest w dużej mierze zmechanizowane. Wykorzystuje się przy tym zarówno maszyny z własnym napędem, jak i te wymagające siły napędowej.

Kombajn rolniczy

Ciągnik rolniczy i opryskiwacz

Żadne gospodarstwo rolne nie może obejść się bez ciągnika. Do jego podstawowych zadań należy transportowanie urządzeń i maszyn, które nie posiadają własnego napędu. Urządzenia są montowane do ciągnika dzięki łącznikowi centralnemu i belkom dolnym, które podnosi się za pomocą układu hydraulicznego. Z traktorem współpracują takie maszyny rolnicze jak siewnik czy opryskiwacz. Opryskiwacz jest potrzebny w chemicznej ochronie roślin czy przy ich nawożeniu dolistnym. Zbudowany jest z pompy, zbiornika, mieszadła, belko polowej, zaworu sekcyjnego, rozwadniacza oraz rozpylacza. Spore znaczenie w tym przypadku ma przede wszystkim wydajność pompy. Generalnie na każdy rozpylacz powinien przypadać wydatek rzędu 3 l na minutę.

Agregat upławowy i siewnik

Istotnym urządzeniem w uprawach jest również agregat uprawowy (przedsiewny). To maszyna uniwersalna łącząca w sobie funkcje brony, kultywatora oraz glebogryzarki. Jej podstawowym zadaniem jest spulchnianie i wyrównywanie powierzchniowej warstwy gleby, kruszenie dużych brył i ugniatanie ziemi. Agregat rolniczy składa się z 2-4 ramion z zębami kultywatorowymi, sekcji ugniatającej i kruszącej oraz spulchniaczy. Natomiast podstawowym zadaniem siewnika jest wysiew danej ilości ziaren na jednostkę powierzchni w odstępach możliwie równych i rzędach o jednakowej szerokości. Przy siewie zbóż jest to 10-20 cm, a w przypadku kukurydzy nawet 70 cm. Klasyczny siewnik składa się ze skrzyni nasiennej, kół jezdnych, redlicy, przewodów nasiennych, znaczników i zgarniacza. Duży wybór różnego rodzaju maszyn i urządzeń rolniczych mają dobre firmy zaopatrujące rolników, takie jak na przykład Rolmasz.

Kombajny

W gospodarstwach rolnych wykorzystuje się ponadto kombajny, które służą do zbierania ziarna w czasie żniw. Za ich pomocą zbierane są wszystkie rodzaje zboża i inne rośliny o podobnym systemie uprawy, np. rzepak czy kukurydza. Kombajny zbożowe koszą, podbierają, młócą i czyszczą ziarno. Nowoczesne modele są sterowane automatycznie przez prowadzenie LPS, GPS, mapowanie plonu czy telemetrię. Wszystkie te urządzenia mocno ułatwiają pracę przy plonach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *