Krótka historia e-papierosów

Papierosy elektroniczne są w dzisiejszych czasach już nie tylko zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych, ale też bardzo ciekawym hobby. Efektowne chmury dymu o najbardziej oryginalnych kształtach przyciągają do siebie miłośników e – palenia w różnym wieku, a dostępność olejków jest jeszcze większą zachętą. Choć papierosy elektroniczne są z nami praktycznie na co dzień, niewielu z nas zastanawia się nad tym, kiedy tak naprawdę stały się one tak popularne. Prześledźmy więc niezwykle interesującą historię e – papierosów.

Palenie e-papierosa

Kiedy i gdzie powstały pierwsze e – papierosy?

Choć wydawać by się mogło, że papierosy elektroniczne są dość nowym produktem, ich historia sięga już połowy XX wieku, czyli ma około 70 lat. Prototyp papierosa próbowały tworzyć popularne koncerny tytoniowe, i mimo że im się to nie udało, koncepcja bezpieczniejszego dla zdrowia palenia nadal tkwiła w umysłach wielu producentów. Jak tłumaczą specjaliści z firmy iVape: ,,Już we wspomnianych czasach większość lekarzy zdawała sobie sprawę z tego, jak bardzo szkodliwe dla zdrowia jest palenie papierosów. Warto również nadmienić, że palacze kiedyś wypalali znacznie więcej papierosów niż dziś, co często skutkowało i nadal skutkuje najbardziej groźnymi chorobami, takimi jak, chociażby nowotwór płuc’’. Właśnie w połowie XX wieku niejaki Philipp Morris rozpoczął tworzenie pierwszego e – papierosa. Choć pierwotny jego model nadal oparty był na tytoniu i dużej dawce nikotyny, w dużym stopniu niwelował brzemienne w skutkach palenie bierne. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii podgrzewania wkładu zamiast jego spalania. Drugi z modeli chronił również samego użytkownika od wielu szkodliwych substancji.

Rozwój i szczyt popularności e– papierosów

Do roku 2004 papierosy tego typu nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Przełom nastąpił po skonstruowaniu e – papierosa przez chińskiego farmaceutę, który dążył nie tylko do zmniejszenia szkodliwości wyrobów tytoniowych, ale też zniwelowania samego nałogu palenia. Elektroniczne papierosy trafiły także na rynek polski, choć nadal nie szczyciły się dużym zainteresowaniem. W historii e – papierosów wyszczególnić należy też rok 2008, kiedy to do sprzedaży trafiły pierwsze tankomizery. Pozbyto się dzięki temu obecności problematycznej waty, a ich funkcję w końcu zaczęły pełnić zwyczajne, ale najbardziej funkcjonalne pojemniczki. Co ciekawe, pierwsze e – papierosy w większości przypominały produkty tradycyjne, dziś zaś wyróżniają się niezwykłą różnorodnością i oryginalnym designem. Choć papierosy elektroniczne były i są narażone na wiele kontrowersji, niezaprzeczalnie są dobrą alternatywą dla palaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *