Kredyt konsolidacyjny – co to jest? Czy warto konsolidować kredyty?

Konsolidacja kredytu – czy to dobra metoda, żeby wybrnąć z długów? Jakie są jej zalety i wady? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt celowy przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Niektórzy kredytobiorcy obciążają się za dużą ilością kredytów i pożyczek (czasem dlatego, że rzeczywiście potrzebują pieniędzy, a kiedy indziej w celu budowania pozytywnej historii kredytowej), a potem okazuje się, że nie są w stanie wszystkich zaciągniętych zobowiązań pospłacać.

W takiej sytuacji dobrym wyjściem może być konsolidacja, która pozwala połączyć mniejsze kredyty gotówkowe albo pożyczki w jeden dług. W ten sposób klientowi pozostaje do spłacenia jeden kredyt zamiast kilku, co jest korzystną dla niego sytuacją, gdyż rata może być mniejsza niż suma kilku pojedynczych należności.

Jakie zobowiązania można połączyć w jeden kredyt? Praktycznie nie ma tu ograniczeń. Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie zaciągane na spłatę różnych zadłużeń (www.totalmoney.pl), zarówno kredytów bankowych, jak i pozabankowych. Dwa główne typy takiego kredytu to gotówkowy i hipoteczny. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy konsoliduje te tańsze zobowiązania, bowiem jego maksymalna wysokość nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podczas jego zaciągania można otrzymać dodatkową gotówkę.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny opiewa na wyższe kwoty, ponieważ jego wysokość jest ograniczana wartością branej pod hipotekę nieruchomości. Sam kredyt zabezpieczony jest hipoteką, a jego oprocentowanie jest niższe niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Czy warto skonsolidować kredyty?

Czy konsolidacja to strategia, na którą warto się zdecydować? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. To rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Co zatem przemawia za konsolidacją?

Połączenie kilku zobowiązań w jedno jest wyjściem praktycznym, bo zdejmuje nam z barków konieczność pamiętania o kilku spłatach. Zamiast tego płacimy jedną ratę raz w miesiącu. Oprócz tego, o czym już wspomnieliśmy, płacimy mniej w perspektywie miesiąca, bo rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma kilku rat innych zobowiązań.

A co z tymi gorszymi stronami tego rodzaju kredytu? Przy takim rozwiązaniu wydłużeniu ulega okres kredytowania. Całkowity koszt kredytu też będzie większy. Owszem, miesięczna rata będzie niższa, ale ponieważ okres kredytowania jest dłuższy, to w ogólnym rozrachunku odsetki będą większe, a kredyt droższy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że może wystąpić konieczność dodatkowych opłat, związanych na przykład z prowizją lub ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Oczywiście trzeba koniecznie dowiedzieć się, jaka po konsolidacji będzie wysokość rat. Ale to nie wszystko. Warto dopytać o prowizję, o Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, całkowitą kwotę do spłaty, a także jakie będzie zabezpieczenie kredytu. Na wszelki wypadek dobrze jest też się dowiedzieć, jakie konsekwencje pociągną za sobą ewentualne opóźnienia w spłacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *