Kredyt hipoteczny na mieszkanie. Jak go uzyskać?

Dla wielu osób marzenie o posiadaniu własnego mieszkania może zostać zrealizowane tylko przy pomocy kredytu hipotecznego. Ten produkt cechuje się niskim oprocentowaniem i elastycznymi warunkami. Banki pozwalają na zaciągnięcie zadłużenia nawet na 30 lat, pozostawiając klientowi szeroki zakres możliwości, jeśli chodzi o finansowanie różnych inwestycji.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Popularny obecnie kredyt hipoteczny jest przyznawany nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu. Można skorzystać z tej formy pomocy finansowej także przy adaptacji pomieszczeń, przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, w prawo własności, zakupie garażu czy partycypacji w kosztach budowy mieszkań przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W Poznańskim Banku Spółdzielczym kredyt hipoteczny można uzyskać na jeszcze więcej inwestycji.

Etapy ubiegania się o hipotekę

Choć proces ubiegania się o kredyt hipoteczny wygląda na bardzo zawiły i czasochłonny, to w praktyce łatwiej przejść go z pomocą doradcy finansowego lub opiekuna klienta. Proces wnioskowania o produkt zależy od wewnętrznych procedur banku, ale też od indywidualnej sytuacji materialnej wnioskodawców, celu kredytowania i innych czynników. Standardowo jednak:

  1. Zaczyna się od sprawdzenia zdolności kredytowej. Na tym etapie liczą się miejsce i długość okresu zatrudnienia, forma zatrudnienia oraz wysokość zarobków. Bank bierze pod uwagę również posiadane obecnie lub w przeszłości kredyty i pożyczki oraz terminowość spłacania rat. Nie bez znaczenia pozostają miesięczne opłaty i liczba członków rodziny będących na utrzymaniu wnioskodawcy.
  2. Kolejny krok obejmuje oszacowanie wartości nieruchomości, której zakup/remont/budowa będą finansowane za pomocą kredytu hipotecznego. Na tym etapie bank wysyła swojego rzeczoznawcę, który dokonuje niezależnej oceny stanu technicznego obiektu i weryfikuje czy cena zakupu jest do tego adekwatna.
  3. Po otrzymaniu odpowiedzi z banków, w których sprawdzana była zdolność kredytowa, klient przechodzi do składania wniosków. Zazwyczaj warto złożyć je w dwóch lub trzech instytucjach, aby w razie finalnej decyzji negatywnej w którymś z nich, móc zyskać inną alternatywę. Czas oczekiwania jest zróżnicowany i zależy m.in. od tego, czy bank otrzymał wszystkie potrzebne dokumenty. Zazwyczaj w ciągu 2 tygodni udziela odpowiedzi i przedstawia warunki kredytu. Po wybraniu najlepszej oferty przychodzi czas na podpisanie umowy.

Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny potrzebne są dwa dokumenty tożsamości (np. dowody osobiste wnioskodawców i paszporty lub np. prawo jazdy), dokumenty dochodowe, świadectwa pracy i umowy oraz inne, o jakie poprosi bank np. umowa przedwstępna czy rezerwacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *