Koszty eksploatacji drukarki. Od czego zależą?

Wiele osób nie zastanawia się, jak wyglądają koszty eksploatacji drukarki. W jej zakres wchodzi nie tylko wydatek na tusz, toner czy papier, ale także koszty naprawy i części. Poza tym inne będą koszty jej użytkowania w domu, a inne w biurze. To samo dotyczy typu urządzenia. Zupełnie inaczej przedstawiają się wydatki związane z drukarką atramentową, a inaczej z laserową. Dowiedz się, jak oszacować finanse przeznaczane na eksploatację sprzętu.

Eksploatacja drukarki – koszty

Nad tą kwestią trzeba się zastanowić już przy zakupie. Nie daj się zwieść podejrzanie korzystnym cenom samego urządzenia. Wielu producentów wypuszcza na rynek tanie drukarki, które potem okazują się niezwykle drogie w eksploatacji.

Przede wszystkim nie można do nich znaleźć tańszych zamienników tuszów i tonerów. Jeśli nie chcesz się narażać na bardzo kosztowne materiały eksploatacyjne, dokonaj przemyślanego zakupu. Zapoznaj się również z opiniami na temat danego sprzętu.

Koszty eksploatacji drukarki zależą przede wszystkim od jej rodzaju. Chociaż tańsza jest drukarka atramentowa, bywa droższa w użytkowaniu niż laserowa. Chodzi przede wszystkim o jej delikatniejsze części, takie jak głowica atramentowa. Jeśli zostaną uszkodzone, rzadko opłaca się je wymieniać na nowe. Drukarka laserowa jest droższa, jednak koszty jej użytkowania mniejsze. Toner jest cały czas w gotowości, masz również pewność, że nie zaschnie tak jak tusz.

Jednak nie zawsze opłaca się kupować wersję laserową. Przy mniejszych ilościach wydruku – raz na kilka tygodni, jak np. w domu – wystarczy dobra drukarka atramentowa. Dlatego w przypadku obydwóch typów drukarek możesz obniżyć koszty eksploatacji – i to znacznie. W jaki sposób to zrobić?

Obniżenie kosztów eksploatacji drukarki

Jeśli wybierzesz właściwy model drukarki, kupując dobrej jakości zamienniki, możesz obniżyć koszty wydruku nawet o ok. 60%. Poza tym, jeśli chcesz, aby wydruki były lepszej jakości, nie zaopatruj się w papier o gramaturze niższej niż 80 g/m² – to minimum, które gwarantuje ich dobrą estetykę.

Jak mówi specjalista z ZiZaKo sp z o.o., jest kilka prostych zabiegów, które mogą znacznie ograniczyć Twoje wydatki z drukarką. Po pierwsze – kiedy tylko możesz, wybieraj druk dwustronny. Wiąże się to z zaoszczędzeniem papieru. Co ciekawe, niektóre sterowniki oferują możliwość wydruku kilku stron dokumentu na jednej kartce papieru. Poza tym staraj się korzystać jak najczęściej z trybu oszczędnościowego (draft).

Jeśli masz drukarkę kolorową, zawsze kiedy kolor nie jest potrzebny, drukuj w odcieniach szarości. Poza tym, jeśli często drukujesz strony internetowe, zaopatrz się w skuteczne oprogramowanie. Pomija ono na wydrukach zbędne treści np. reklamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *