Kiedy można rozłożyć spłatę długu na raty?

Łączna wysokość długów Polaków w 2019 roku przekroczyła wartość 76 mld zł. A ile wynosi twoje zobowiązanie? Jeśli to suma, której nie możesz uregulować od razu, zapewne snujesz czarne scenariusze. Tymczasem istnieje szansa na to, abyś wyszedł, krok po kroku, na finansową prostą. Jest nią rozłożenie długu na raty. Czy to możliwe również u komornika? Jak wynegocjować korzystne warunki spłaty? Podpowiadamy.

Jednorazowa spłata długu rzadko kiedy jest możliwa – zwłaszcza jeśli jego wysokość to kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. W takiej sytuacji warto dążyć do rozłożenia zobowiązania na raty. Czy jest to możliwe? W większości sytuacji – tak.

Kiedy można rozłożyć dług?

Najprościej jest o rozłożenie długu na raty wówczas, gdy sprawa znajduje się jeszcze na etapie windykacji polubownej. To sytuacje, w których twój wierzyciel lub obsługująca cię firma windykacyjna nie złożyły jeszcze wniosku do sądu, a ten nie wydał wyroku z tytułem wykonawczym. W takim przypadku najczęściej wystarczy jeden telefon, a nawet kontakt online, aby ustalić nowy harmonogram spłaty i uzgodnić wysokość rat, która pozwoli swobodnie spłacać zobowiązanie.

A co, gdy jest to już dług u komornika? Na raty spłacać jest go wówczas nieco trudniej. Dzieje się tak dlatego, że komornik jest urzędnikiem państwowym, który działa na zlecenie wierzyciela. Dlatego, jeśli chcesz podjąć rozmowy w tej sprawie, musisz się zgłosić bezpośrednio do wierzyciela. To on decyduje, w jaki sposób komornik egzekwuje dług.

Dlaczego warto rozłożyć dług na raty?

Możesz się zastanawiać, czy lepszym rozwiązaniem od rozłożenia zobowiązania na raty nie byłoby wzięcie kredytu na ten cel. Na pierwszy rzut oka taki pomysł wydaje się bardzo logiczny. Jednak jest korzystny tylko na krótką metę. Gdy bowiem spojrzysz na problem zadłużenia w szerszej perspektywie, szybko dostrzeżesz, że pożyczka na spłatę zadłużenia to prosta droga ku wpadnięciu w spiralę zadłużenia.

Wnioskując o rozłożenie zobowiązania na raty:

  • minimalizujesz koszty zadłużenia – nie narażasz się na kolejne prowizje i dodatkowe opłaty. Najczęściej kwota długu wzrasta jedynie o odsetki z tytułu nieterminowych płatności;
  • realnie uwalniasz się od długów – każda rata to krok w stronę oczyszczenia swojej historii kredytowej i odzyskania finansowej niezależności;
  • zyskujesz możliwość bezstresowego uregulowania zobowiązań – metoda małych kroczków nie obciąża nadmiernie twojego budżetu oraz sprawia, że możesz jednocześnie spłacać długi i cieszyć się spokojnym życiem.

Jak rozłożyć dług na raty?

Jeżeli chcesz ustalić nowy harmonogram spłaty zobowiązania, a jesteś klientem firmy windykacyjnej, takiej jak np. Ultimo, to zadanie jest bardzo proste. Skontaktuj się z doradcą i porozmawiaj z nim szczerze o swoich problemach. Możesz spodziewać się, że w trakcie takiej rozmowy:

  • specjalista zada ci kilka pytań dotyczących wysokości stałych dochodów członków twojego gospodarstwa domowego oraz wydatków – nie bój się na nie odpowiadać, ponieważ służą wyłącznie ustaleniu dogodnej wysokości raty;
  • ustalisz, jaką kwotę jesteś w stanie bezpiecznie regulować każdego miesiąca.

Może zdarzyć się, że będziesz musiał złożyć pisemny wniosek o rozłożenie długu na raty, choć często taka forma ugody jest zawierana przy minimum formalności. A co, gdy już uzyskasz akceptację dla możliwości regulowania zobowiązań w miesięcznych ratach? Wówczas pozostaje ci tylko pilnować terminu płatności i z każdym dniem przybliżać się do dnia, w którym uwolnisz się od długów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *