Kaletnictwo – co to takiego?

Kaletnictwo to rodzaj rzemiosła, które zajmuje się wyrobem oraz naprawianiem różnego rodzaju skórzanych materiałów, takich jak torby, walizki, woreczki, mieszki, paski, portfele oraz wiele innych.

Wyroby kaletnicze oraz dodatki kaletnicze cieszą się w chwili obecnej coraz większą popularnością. Znaczna część osób ceni sobie produkty wykonane przez fachowców znających się na swojej pracy. Osoby, które zajmują się kaletnictwem, to kaletnicy.

Historia kaletnictwa w Polsce

Kilkaset lat temu w naszym kraju osobne cechy kaletników funkcjonowały w wielu polskich miastach. Mowa tutaj o miejscowościach takich jak Toruń, Poznań, Lublin, Kraków, Gdańsk oraz Elbląg. Wszystkie te cechy charakteryzowały się hierarchicznością. Były one bardzo mocno związane z miechownictwem. Zakres działalności miechownictwa cechy przejęły na początku XVIII wieku. Każdy kaletnik wykonujący swój zawód przynależał do odpowiedniego, wybranego przez siebie cechu. Dawniej wyróżniano kilka stopni wtajemniczenia, które były ściśle związane z kwalifikacjami posiadanymi przez daną osobę. Wyróżniano ucznia, czeladnika oraz mistrza.

Kaletnictwo w Polsce współcześnie

W 1989 roku uchwalono w Polsce ustawę o rzemiośle. Na mocy tych przepisów został zniesiony obowiązek przynależenia kaletników do cechu rzemieślniczego. Dzięki znowelizowanym przepisom wszystkie osoby, które chcą otworzyć swój własny warsztat kaletniczy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, mogą to uczynić bez jakichkolwiek problemów czy komplikacji. W tej chwili kaletnictwo jest jednak zaliczane do grona zawodów wymierających. Związane jest to z rozwojem przemysłu skórzanego oraz dużym spadkiem cen wytwarzanych produktów.

Mimo tego, iż coraz trudniej znaleźć zakład kaletniczy z prawdziwego zdarzenia, coraz większa liczba osób docenia walory, jakie posiadają wyroby kaletnicze. Ich wysoka jakość oraz precyzja wykonania powoduje, że w niektórych miastach takie zakłady funkcjonują z powodzeniem oraz znajdują szerokie grono klientów. Dotyczy to w szczególności największych polskich miast. Niektóre z funkcjonujących obecnie zakładów kaletniczych dostosowują się do panujących obecnie trendów i oferują bardzo unikalne, ręcznie wytwarzane wyroby kaletnicze, dzięki którym znajdują szerokie zainteresowanie wśród klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *