Jak zadbać o porządek w monetach?

Obsługa obrotu gotówkowego jest kłopotliwa ze względu na ilość koniecznych do wykonania operacji związanych z transportem i przechowywaniem pieniędzy. Muszą one zostać policzone, spakowane, oznaczone oraz dostarczone. Niezbędne jest też rzecz jasna ich wypłacanie i przyjmowanie. Jeszcze więcej wyzwań stawia obsługa bilonu. Z powodu swojej wagi i niewielkiej wartości poszczególnych monet wszystkie czynności są jeszcze bardziej skomplikowane.

Obsługa kasowa monet

„Obsługa kasowa monet jest najczęściej realizowana przy wykorzystaniu urządzeń znajdujących się na stanowiskach kasjerskich. W przypadku banków, kantorów czy różnych instytucji finansowych jest ona możliwa dzięki multisejfom. Są to urządzenia, które są wyposażone w szuflady, w których jest przechowywana gotówka. Znajdują się tam standardowe wkładki umożliwiające gromadzenie środków pieniężnych używanych w bieżącej obsłudze wpłat i wypłat” – mówi specjalista z firmy SZB Systemy Zabezpieczeń Bankowych.

Multisejfy są jednak przeznaczone do instytucji, gdzie obraca się gotówką o znacznej wartości. W przypadku mniejszej ilości pieniędzy wystarczają kasetki do przechowywania pieniędzy. Bilon można w nich utrzymywać w porządku dzięki specjalnym wkładkom w tworzywa sztucznego.

Przechowywanie bilonu nie stanowi zwykle problemu tam, gdzie się go najczęściej używa, czyli w punktach sprzedaży detalicznej. Monety są po prostu chowane w przegródkach szuflady zintegrowanej z kasą fiskalną.

Przechowywanie i transport monet

Przechowywanie monet nie jest problemem ze względu na wartość, kłopoty sprawia jednak ich większa waga oraz trudności z liczeniem. Zanim bilon zostanie przygotowany do przechowania lub przenoszenia, musi być odpowiednio posortowany. W przypadku firm, które mają do czynienia z dużą ilością gotówki w postaci monet, takich jak np. sklepy wielkopowierzchniowe lub firmy prowadzące sprzedaż za pośrednictwem automatów, jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych zautomatyzowanych sorterów oraz liczarek, ponieważ wykonanie tych zadań ręcznie angażowałoby dużą liczbę pracowników.

Posortowane monety mogą zostać przygotowane do transportu lub przechowywania. Zwykle do ich pakowania używa się papierowych gilz. W przypadku większych ilości bilonu stosowane są rolomaty, a gdy monet jest niewiele, można użyć zawijarek ręcznych. Innym rozwiązaniem jest pakowanie monet bezpośrednio w worki z materiału lub tworzywa sztucznego.

Bilon, podobnie jak banknoty musi być przechowywany w bezpiecznych warunkach, a jego transport powinien być wykonywany z zachowaniem wszystkich obowiązujących procedur. Do magazynowania monet można z powodzeniem stosować zabezpieczenia w postaci sejfów do przechowywania gotówki czy pomieszczeń skarbcowych.

Warto pamiętać, że choć obsługa bilonu wiąże się z większymi kosztami i koniecznością stosowanie dodatkowego sprzętu, to używanie gotówki wciąż cieszy się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się znacznie zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *