Jak wygenerować JPK programem do faktur?

Coraz częściej słyszymy o obowiązku generowania i wysyłania Jednolitego Piku Kontrolnego. Ale jak w ogóle się za to zabrać? Co taki plik powinien zawierać? Kto i kiedy musi go wysłać?

Jednolity Plik Kontrolny
JPK – jednolity plik kontrolny

W 2016 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Mega Tech wprowadziła, zgodnie z ustawią z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649), zmiany przewidujące wprowadzenie od 1 lipca 2016 r. Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Przez cały okres wdrażania JPK w życie, czyli od 1 lipca 2016r. (duże podmioty) przez 1 stycznia 2017r. (małe i średnie podmioty) do 1 stycznia 2018r. ( mikro przedsiębiorcy), jak i później, programy do fakturowania firmy Mega – Tech będą podążały za wszelkimi zmianami dotyczącymi JPK dyktowanymi przez Ministerstwo Finansów i przez Urzędy Skarbowe.

Zmian w strukturze JPK pojawia się sporo. W związku z tym warto jest zainwestować w dobry program do fakturowania, w którym będziemy mogli wygenerować plik dostosowany do obowiązujących przepisów Ministerstwa Finansów.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się Faktura Small Business i Faktura Small Business HANDEL.

Jak wygenerować JPK programem do faktur Faktura Small Business? Wystarczy kliknąć w ikonę Zestawienia/Analizy, a następnie wejść w zakładkę e-Kontrola podatkowa (JPK). Dalej należy kliknąć ‘Generuj’, nadać nazwę pliku i wybrać typ. W Fakturze Small Business można wygenerować plik dla faktur sprzedaży VAT JPK_FA oraz dla zestawienia faktur sprzedaży JPK_VAT, a w wersji HANDEL dodatkowo dla magazynu, czyli JPK_MAG. Trzeba wybrać także Urząd skarbowy, pod który podlega firma oraz okres, za który chcemy wygenerować zestawienie. Po zapisaniu taki plik powinno się przekazać księgowej, która ewentualnie dołączy pliki innych struktur i prześle do Urzędu skarbowego.

W przypadku ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, podatnik zobowiązany jest ewidencje elektroniczną w formie JPK przekazywać do 25 dnia miesiąca za każdy miesiąc.
Termin ten nie zmienia się nawet jeżeli podatnik rozlicza podatek VAT kwartalnie. W przypadku pozostałych struktur podatnik musi generować JPK, ale wysyła tylko na żądanie w postępowaniu podatkowym.

Posiadając programy do fakturowania Faktura Small Business lub FSB HANDEL nie trzeba martwić się o generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jeśli nie posiadasz programu do faktur generującego JPK, zapoznaj się z ofertą firmy MEGA-TECH już dziś pobierając demo ze strony https://www.mega-tech.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *