Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Banki prześcigają się w coraz atrakcyjniejszych ofertach kredytów gotówkowych. Ich dostępność jest bardzo duża, a procedura przyznawania niezbyt skomplikowana, dlatego banki kuszą nas atrakcyjnym oprocentowaniem czy minimalną ilością formalności. Jak zatem wybrać kredyt gotówkowy, korzystny dla nas i naszej kieszeni? Oto kilka wskazówek. Z nimi bez problemu wybierzesz atrakcyjny kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy - jak wybrać
Kredyt gotówkowy – jak wybrać?

Wybierając kredyt gotówkowy nie kierujmy się jedynie hasłami, zawartymi w jego reklamie, lecz także zweryfikujmy podstawowe informacje. Najważniejsze będą koszty kredytu. Co jeszcze?

Podstawowe koszty kredytu

Koszty kredytu gotówkowego możemy podzielić na koszty podstawowe oraz dodatkowe. Koszty podstawowe to:

  • oprocentowanie nominalne
  • prowizja
  • ubezpieczenie na życie

Oprocentowanie nominale jest najczęściej ustalone jako stała stopa procentowa, co oznacza, że oprocentowanie i harmonogram spłaty w okresie kredytowania nie zmienią się. Prowizja jest określana jako prowizja przygotowawcza za udzielenie kredytu i jest naliczana jest jako % od kwoty kredytu.

Z kolei ubezpieczenie na życie pozwoli bankowi uzyskać spłatę kredytu od towarzystwa ubezpieczeniowego w razie śmierci, kalectwa, trwałej niezdolności do pracy osoby zaciągającej kredyt.

Dodatkowe koszty kredytu

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy kredycie gotówkowym są dodatkowe koszty kredytu, czyli opłata przygotowawcza, opłaty za zmiany i aneksy, w tym wakacje kredytowe, opłaty za czynności restrukturyzacyjne i windykacyjne oraz opłata za przedterminową spłatę. Zwracajmy baczną uwagę na:  opłaty za dodatkowe produkty i dodatkowe ubezpieczenia.

W wyborze najbardziej korzystnego dla nas kredytu gotówkowego pomogą nam specjaliści z Pośrednictwa Kredytowego dFinance.pl.

Całkowite koszty kredytu i RRSO

Jeśli jesteśmy ograniczeni czasowo i nie jesteśmy w stanie dokładnie prześledzić wszystkich wymienionych parametrów wybierając kredyt gotówkowy, zwróćmy przede wszystkim uwagę na całkowite koszty kredyt i RESO. Całkowity koszt kredytu będzie sumą wszystkich kosztów, które musimy zapłacić bankowi w całym okresie finansowania. RRSO, to z kolei rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu z uwzględnieniem wartości pieniądza w czasie.

Zabezpieczenia

Chociaż zazwyczaj kryterium, którym kierujemy się przy wyborze kredytu gotówkowego to czas przyznawania środków i szybkość ich wypłaty. Warto zwrócić uwagę na rodzaj wymaganych przez bank zabezpieczeń. W przypadku kredytów gotówkowych najczęściej będzie to poręcznie osoby trzeciej, która zgodzi się spłacić kredyt, jeśli my tego nie zrobimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *