Jak działają chwytaki do beczek?

Chwytaki do beczek to chętnie wykorzystywany i kupowany dodatek do wózków widłowych. Jest to urządzenie, które jest niezastąpione przy konieczności przenoszenia ciężkich beczek z jednego miejsca w drugie. Dzięki niemu człowiek nie musi nadwyrężać swojego zdrowia i w bezpieczny sposób może przetransportować beczkę wózkiem widłowym. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób działają te urządzenia i jakie są ich rodzaje.

Magazyn z beczkami

Charakterystyka chwytaków do beczek

Są to urządzenia bardzo przydatne na placach budowy czy w magazynach. Chwytaki są na tyle wytrzymałe, że można przy ich pomocy przenosić beczki o wadze nawet 1000 kilogramów. Jest to bardzo przydatna cecha, ponieważ na placach budowy bardzo często trzeba przenosić ciężkie beczki wypełnione różnymi substancjami. Urządzenia te mogą przewozić beczki poziomo i pionowo. Chwytaki do beczek najczęściej mocuje się na ich górnych krawędziach. Większość urządzeń umożliwia układanie beczek obok siebie, co jest bardzo przydatne, między innymi, podczas załadunku beczek na palety. Pozwala to również na utrzymanie porządku w magazynie, czy w innym miejscu.

Rodzaje chwytaków do beczek

Jednym z rodzajów chwytaków są chwytaki pierścieniowe, które są przeznaczone do przenoszenia beczek z wypukłym wiekiem. Pewny i bezpieczny chwyt jest możliwy dzięki prostemu ruchowi drążka. Należy również wspomnieć o chwytakach obrotowych, które oprócz przenoszenia, umożliwiają również opróżnienie beczki. Jak podkreślają eksperci z firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia: „Trzeba pamiętać, że beczki muszą mieć usztywniony kołnierz i odpowiednią sztywność, żeby wytrzymać siłę nacisku chwytaków i nie ulec zniszczeniu czy odkształceniu. Chwytane powierzchnie powinny być również czyste oraz suche”. Dostępne są także chwytaki łańcuchowe. Są to proste i wszechstronne przyrządy, umożliwiające przewożenie beczek w pionie lub poziomie. Wśród chwytaków znajduje się też chwytak czteroramienny, przeznaczony do przenoszenia stojących beczek stalowych. Montaż beczki na chwytaku odbywa się samoczynnie, dzięki przegubowemu mocowaniu ramion zakończonych pazurami chwytowymi. Na rynku dostępne są także chwytaki nożycowe. Są one podzielone na te, przeznaczone do przemieszczania stojących beczek stalowych oraz te, przy pomocy których można przenieść beczki transportowe w pozycji leżącej. Dzięki odpowiedniemu chwytakowi można bezproblemowo przetransportować beczkę w inne miejsce. Warto więc przed dokonaniem wyboru, dokładnie sprawdzić, który z wymienionych typów sprawdzi się najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *