Inwestycje w nieruchomości z wierzytelności – co warto o nich wiedzieć?

Nieruchomości z wierzytelności często stwarzają ciekawą okazję do pomnożenia kapitału. Niemniej jednak, aby uniknąć kłopotów i niespodziewanych strat, przed zakupem nieruchomości z wierzytelności, należy sprawdzić czy dana oferta jest w 100% bezpieczna. Na co należy zwrócić uwagę?

Gdzie szukać informacji o licytacjach i nieruchomościach z wierzytelności?

Informacje o licytacjach nieruchomości z wierzytelności pojawiają się minimum dwa tygodnie wcześniej w lokalnej prasie, budynkach sądów i siedzibach gmin. Dobrym źródłem informacji o licytacjach jest również portal Krajowej Rady Komorniczej.

Oględziny nieruchomości z wierzytelności i zebranie kluczowych informacji

Pierwszym krokiem do ewentualnego zakupu nieruchomości z wierzytelności powinny być oględziny lokalu. Komornicy zwykle wychodzą zainteresowanym osobom naprzeciw i pozwalają obejrzeć lokal w dogodnym terminie. Samo obejrzenie mieszkania jednak nie wystarczy. Jeśli lokal wzbudzi zainteresowanie inwestora, powinien on skontaktować się z komornikiem, by zebrać ważne informacje na jego temat. Nawet jeśli wszystko będzie wydawać się jasne, na samym końcu warto udać się do sądu rejonowego lub kancelarii komornika, by zweryfikować następujące dokumenty – odpis protokołu oszacowania nieruchomości, raport biegłego sądowego, wypis z rejestru gruntów oraz ustalenie, kto ma ewentualne prawo do mieszkania w lokalu. Na końcu należy przeanalizować podstawę nabycia nieruchomości przez aktualnego właściciela, by wyeliminować ryzyko, że lokal obarczony jest prawem dożywocia.

Zysk z nieruchomości z wierzytelności

Pogłoski o tym, że nieruchomości z wierzytelności można kupić niemal za bezcen nie są do końca prawdą. Cena wywoławcza podczas pierwszej licytacji wynosi 75% oszacowanej przez komornika wartości lokalu. W przypadku gdy nie znajdzie się nabywca, komornik organizuje drugą licytację z ceną wywoławczą wynoszącą 2/3 wartości lokalu. W praktyce jednak, nabywca znajduje się zwykle już podczas pierwszej licytacji.

Zakup nieruchomości z wierzytelności wymaga od inwestora dużego kapitału. Dla osób, dysponujących mniejszym budżetem, a które chcą pomnażać swoje oszczędności, dzięki nieruchomościom z licytacji, ciekawą alternatywą są obligacje korporacyjne Blue Investment Group. Więcej o tej ofercie można dowiedzieć się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *