Hale stalowe, a murowane – zestawienie porównawcze

Nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać o tym, że współczesne budownictwo wielkopowierzchniowe bazuje głównie na konstrukcjach stalowych. Jeśli ktoś ma co do tego jakiekolwiek wątpliwości, ty wystarczy, aby rozejrzał się uważniej po bliższej lub dalszej okolicy. Różnorodne hale stalowe pokrywają już dzisiaj gęstą siecią cały nasz kraj; są to hale produkcyjne, hale magazynowe, hale sportowe, wielkie hipermarkety itd. Dlaczego tak się dzieje?

Czas to pieniądz

Reguły ekonomii są nieubłagane. Im szybciej zainwestowane pieniądze „zaczną pracować”, tym wcześniej osiągniemy z tego tytułu profity. Głównym czynnikiem, który spowodował, że tak gwałtownie odwrócono się od hal murowanych, na rzecz hal stalowych jest kolosalna różnica w czasie, jaki trzeba poświęcić na budowę jednych i drugich. Różnica owa, w zależności od wielkości budowanego obiektu, może wynosić od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Halę stalową średniej wielkości można postawić w kilka tygodni, natomiast budowa hali murowanej o podobnych gabarytach może zająć nawet cały rok, albo i więcej. Nie będziemy tutaj spekulować i wyliczać hipotetycznych zysków możliwych do uzyskania dzięki tak zaoszczędzonemu czasowi, bo na nie wpływa także szereg innych czynników, jednego wszak jesteśmy pewni: mogą one być znaczne. O innych korzyściach wynikających z budowy hali stalowej zamiast murowanej opowiedzieli nam pracownicy firmy PROFIX z Krakowa.

Hala stalowa kontra hala murowana

Jeśli chodzi wyłącznie o walory użytkowe to nie żadnych podstaw, by uznawać jeden rodzaj hali za lepszy od tego drugiego. Wbrew utartym opiniom o „zimnych blaszakach” w hali stalowej dzięki nowoczesnym termoizolacjom jest równie ciepło, jak i w hali murowanej, o czym dawno już mogli się przekonać liczni klienci wielu hipermarketów. Obydwa rodzaje hal są równie trwałe i bezpieczne. Jednak wszystkie inne aspekty wiążące się ze stawianiem wielkopowierzchniowych hal przemawiają za wyborem konstrukcji stalowych. Prócz krótkiego czasu budowy są to:

  • niższa cena całej inwestycji
  • łatwość przebudów lub rozbudów
  • możliwość ich stawiania o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne
  • łatwość ewentualnej rozbiórki i możliwość ponownego wykorzystania lub odsprzedania odzyskanych przy tym materiałów.

Biorąc pod uwagę to wszystko, o czym tu napisaliśmy, należy uznać, że w większości przypadków zainwestowanie w nowoczesną halę stalową jest znacznie korzystniejszą opcją niż wybudowanie hali murowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *