Gdzie wykorzystywane są kamery termowizyjne?

Działanie kamer termowizyjnych, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na zjawisku termowizji. Obecnie urządzenia te znajdują powszechne zastosowanie m.in. jako ważny element systemów bezpieczeństwa i nadzoru. Brzmi tajemniczo? Z naszego artykułu dowiesz się, jak działają kamery termowizyjne, na czym polega ich rola i gdzie dokładnie są wykorzystywane.


Kamera termowizyjna

Kamery termowizyjne – zasady działania

Urządzenia, jakimi są kamery termowizyjne służą do rejestracji i wizualizacji zjawiska rozkładu temperatury na powierzchniach obiektów. Jak ten proces wygląda w praktyce?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Atline, która oferuje nowoczesne kamery termowizyjne: „Kamery tego typu konstruowane są w taki sposób, aby przetwarzać promieniowanie podczerwone na sygnał elektryczny, a ten zaś na obraz, który możemy oglądać na ekranie. Jako że promieniowanie podczerwone emitują wszystkie obiekty o temperaturze, osiągającej wartość wyższą niż tzw. zero bezwzględne, czyli -273, 15°C, zjawisko termowizji pozwala kamerom uchwycić to, co dla naszych oczu jest niewidoczne. W wielkim skrócie można powiedzieć, że wychwytują one kontrast między ciepłem, jaki emitują obiekty, a temperaturą ich otoczenia. A wszystko to niezależnie od oświetlenia i panujących na danym terenie warunków atmosferycznych. Kamery termowizyjne świetnie zatem sprawdzą się w ciemnościach”.

Zastosowanie kamer termowizyjnych w praktyce

W przeszłości zjawisko termowizji wykorzystywane było głównie przez wojsko. Obecnie kamery termowizyjne znajdują swoje powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach naszego codziennego życia.

Jedną z najpopularniejszych funkcji, jakie pełnią te urządzenia, jest zabezpieczanie obiektów. Nie tylko tych przemysłowych o wysokiej wartości jak elektrownie, porty lotnicze, czy centra logistyczne, ale i prywatnych posesji. Kamery termowizyjne bardzo dobrze radzą sobie zarówno z monitorowaniem rozległych obszarów przemysłowych, jak i otoczenia prywatnych domów. Co istotne sprawdzają się także podczas monitorowania wnętrz obiektów oraz w miejscach takich jak tunele kolejowe czy tunele metra.

Gdzie jeszcze wykorzystywane są te urządzenia?

Kamery termowizyjne znajdują także swoje zastosowanie w:

  • medycynie – gdzie pomagają w diagnostyce wielu chorób,
  • budownictwie – m.in. podczas przeprowadzania badań izolacji cieplnych,
  • energetyce – np. podczas badania efektywności chłodzenia urządzeń energetycznych czy stanu linii przesyłowych,
  • rolnictwie i ekologii – w celu wykrycia ognisk chorób roślin i określania obszaru skażeń środowiska,
  • hutnictwie oraz pożarnictwie – przy lokalizacji źródeł ognia oraz znajdujących się w zadymionej przestrzeni osób.

Jak widać, zakres możliwości, jakie dają kamery termowizyjne jest ogromne. Duży jest również wybór ich modeli i rozmiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *