Freelancer w biznesie? – o czym warto wiedzieć!

Praca na własną rękę kusi wiele osób. Szczególnie tych ceniących sobie możliwość samodzielnego planowania pracy i realizacji własnych pomysłów. Freelancerzy „rosną w siłę” o czym świadczy między innymi powstawanie biur coworkingowych szczególnie w dużych miastach.


Freelancer w biznesie

Stanowią one alternatywne miejsce pracy, a także dają możliwość zawarcia nowych znajomości, co w tym środowisku jest niezwykle ważne.

Jeśli myślisz o zawodzie w charakterze wolnego strzelca – zobacz o musisz pamiętać!

  1. Zlecenia – proste, bez zleceń nie jesteś w stanie zarobić pieniędzy. Pozyskiwanie ich, podobnie jak w każdej innej branży nie jest łatwe, ale na pewno pomocne będą: kontakty – nawiązane na wcześniej wykonywanych stanowiskach lub zawarte na spotkaniach networkingowych, strona internetowa oraz serwisy z ogłoszeniami stricte stworzone dla freelancerów.
  2. Dywersyfikacja źródeł zysku – w tym wypadku warto jest trzymać „kilka srok za ogon”. Zyski pochodzące z różnych kanałów dają większe poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie należy zamykać się na jednego klienta, ale nieustannie poszukiwać nowych zleceniodawców.
  3. Dobre relacje z klientami – pamiętaj, że przez polecenie również możesz zdobyć nowych klientów. Dlatego warto jest zawsze dawać 100% siebie i zachowywać się fair wobec ludzi, z którymi decydujemy się podjąć współpracę. Etyka w biznesie, nawet w sytuacji kiedy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarcza powinna być zachowana. Warto jest działać według ogólnie przyjętych norm społecznych, bo to rzeczywiście popłaca.

Pamiętaj! Zjawisko etyki w biznesie jest coraz bardziej powszechne w większych przedsiębiorstwach. Właściciele zaczęli zauważać, że biznes nie ogranicza się wyłącznie do pomnażania zysków, ale ważne są też wartości pozaekonomiczne. I to właśnie te wartości wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i jakość wykonywanej pracy przez pracowników, a także wizerunek firmy. Audyt etyczny jest tym, co pozwala zweryfikować czy dane przedsiębiorstwo rzeczywiście działa zgodnie z zasadami etyki. Więcej na temat audytu etycznego znajdziesz na stronie http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty+spoleczne.

  1. Stawki, które Cię zadowolą – co miesięczny zysk powinien nie tylko pozwolić Ci utrzymać firmę na powierzchni wody, ale także zapewnić Ci dobre życie. Dlatego nie bój się cenić swoją pracę.
  2. Rozwój – prowadzenie swojej firmy, nie znaczy, że nie musisz inwestować w siebie. Musisz i powinieneś to robić. Wymagania klientów nieustannie zmieniają się i jeśli chcesz za nimi nadążyć musisz śledzić nowiki w swojej branży

Są to oczywiście niektóre kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę w sytuacji rozpoczęcia pracy jako freelancer. Ważną kwestią są także sprawy formalne, które nie zostały tutaj szerzej opisane, ale o których musisz pamiętać.

Comments
  1. Timo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *