Etapy demontażu maszyn

Demontaż jest jednym z etapów relokacji sprzętu. To niezwykle specjalistyczne zadanie, tym bardziej że każda maszyna jest inna. Wyobraź sobie mnóstwo delikatnych mechanizmów, które może uszkodzić jeden nieuważny ruch. Właśnie dlatego demontaż musi być przeprowadzany tylko przez prawdziwych fachowców. Wiedzą, jak obejść się z konkretnym urządzeniem podatnym na zniszczenia. Jak więc wygląda ten proces krok po kroku? Wyjaśniamy.

Demontaż maszyn – jak wygląda w praktyce?

Nieumiejętna deinstalacja maszyny w najlepszym przypadku skończy się drobną awarią. W najgorszym zaś – nieodwracalnym uszkodzeniem. Nikt by nie chciał, aby jego kosztowne urządzenie – a nawet cała linia produkcyjna – odmówiły posłuszeństwa z powodu błędnego demontażu. Dlatego jest to zadanie dla specjalistów, którzy wykonują je z ostrożnością, precyzją i doświadczeniem.

Przede wszystkim do demontażu maszyn używają profesjonalnego sprzętu. Jest bezpieczny także dla osób w otoczeniu. Każde urządzenie jest inne, dlatego fachowcy dobierają odpowiednią metodę indywidualnie. Tak więc w wielu przypadkach na samym początku jest konieczne uziemienie. Zapobiega to tragicznym porażeniom prądem. Ponadto maszyny muszą być stosownie zabezpieczone i zakonserwowane. Podstawą jest wykonanie dokumentacji z rozbioru maszyn, która opisuje szczegółowo przebieg procesu, stan techniczny oraz inwentarz przewożonych części.

W jaki sposób przeprowadza się demontaż maszyn?

Przed rozpoczęciem zabiegu maszyna musi zostać odpowiednio zabezpieczona i zakonserwowana – w tym oczyszczona. Zadaniem specjalistów jest zapamiętanie położenia wszystkich rozbieranych elementów, takich jak podkładki, pierścienie, a nawet śruby.

Demontaż musi być przeprowadzany ostrożnie od początku do końca. Szczególnie dotyczy to kruchych części, dokładnie obrobionych lub tych z metali kolorowych. To właśnie one są najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Jak mówi specjalista z firmy Inter-Tech, do odejmowania elementów używa się między innymi młotków gumowych i drewnianych. Niezwykle trudne do zdjęcia są łożyska, koła zębate, jezdne, pasowe czy wały. W ich przypadku sprawdzają się ściągacze. Do demontażu stosuje się także suwnice, platformy oraz wkrętaki np. do połączeń wkrętowych.

W procesie deinstalacji trzeba uważać również na takie elementy jak śruby dwustronne, które bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. Warto też pamiętać, że zawleczki sprężyste powinny być wymieniane po każdym demontażu. Wszystkie cenne wskazówki przekażą fachowcy, którzy przeprowadzą relokacje od samego początku do końca – w tym nawet transport i końcowy montaż maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *