Drukarki Konica Minolta czy HP, co wybrać? – porównanie

HP oraz Konica Minolta to jedne z największych producentów drukarek. Obie te firmy cieszą się dobrą opinią na rynku, dlatego też ciężko podjąć decyzję w którą markę lepiej zainwestować.  Poniżej znajduje się kilka rad dla tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali.

Biurowe urządzenie wielofunkcyjne
Biurowe urządzenie wielofunkcyjne

Dostępność na rynku

Obie rozpatrywane marki, jak już wspomniałam są bardzo popularne i chętnie wybierane przez Polaków. Jeśli chodzi o HP to jest to marka bardzo dostępna, urządzenia te możemy kupić m.in. w sklepach komputerowych i supermarketach. Konica Minolta jest ciężej dostępna na rynku i raczej nie dostaniemy jej we wcześniej wspomnianych miejscach. Główną przyczyną jest fakt, iż każda z tych drukarek skierowana jest do innego klienta.

Sprzęt HP spotkamy najczęściej w domach lub małych biurach a Minolte w miejscach gdzie drukuje się na dużo, dużo większą skalę. Jest to pierwsza rzecz, nad którą warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Koszt drukarek Konika Minolta i HP

Wbrew pozorom ceny tych obu marek są dość podobne. Hewlett-Packard jest trochę tańszą marką w zakupie natomiast kupując drukarkę zawsze musimy brać pod uwagę koszty związane z jej eksploatacją. Kiedy przekalkulujemy całkowity koszt użytkowania sprzętu, np. przez rok, może się okazać, że korzystniej dla nas będzie kupić droższą drukarkę Konica i ponieść mniejsze koszty eksploatacyjne niż odwrotnie. Dlatego drukarki HP są tak popularne do użytku prywatnego. Kiedy nasz sprzęt jest potrzebny nam kilka razy w miesiącu czy nawet rzadziej nie odczuwamy tak mocno kosztów związanych z zakupem tonerów, poborem prądu itp.

Konica Minolta im większa skala wydruku tym lepiej się sprawdzi i więcej zaoszczędzimy, ponieważ jest dużo bardziej wydajna oraz trochę szybsza.

Kupując urządzenie nie zawsze zastanawiamy się z jaką prędkością wydrukujemy potrzebne nam dokumenty, kiedy jednak po zakupie okaże się, że czas ten jest bardzo długi możemy się rozczarować.

Serwis i utrzymanie

Około 50% punktów serwisowych na rynku to serwisy Konica Minolta, jednym z nich jest FixandPrint. Pozostałe 50% to inni producenci m.in. Canon, Ricoh, Sharp czy właśnie HP.

HP jest zdecydowanie bardziej nastawiony na małe urządzenia, których serwis nie jest tak popularny czy nawet konieczny.

Jeśli porównamy żywotność obu maszyn to bywa różnie, natomiast z racji tego, że jest tak wiele serwisów Konica Minolta to dostępność części jest dużo większa. Co więcej elementy maszyn Konica Minolta są w zdecydowanie atrakcyjniejszych cenach oraz częściej podlegają naprawie a nie wymianie. Należy uważać na serwisy, które od razu proponują nam wymianę elementów na nowe, ponieważ długość ich życia powinna być wprost proporcjonalna do życia całej maszyny, więc w wielu przypadkach wymagają one jedynie czyszczenia albo regeneracji.

Podsumowując jeśli decydujemy się na zakup drukarki do biura i zależy nam, żeby po pierwsze była wydajna, po drugie serwis był szybko dostępny i możliwie korzystny cenowo (wiadomo, że im większa konkurencja tym niższe ceny) oraz części wymienne szybko dostępne – to wybierzmy Konica Minolta.

Natomiast jeśli potrzebujemy drukarki do użytku własnego lub do miejsca gdzie nie będziemy potrzebować dużej ilości wydruków warto zastanowić się nad tańszą drukarką Hewlett-Packard.
Unikajmy natomiast zakupu dużego, wielofunkcyjnego sprzętu do biura, które będzie musiało przyjąć bardzo dużą ilość wydruków każdego dnia i najprawdopodobniej jego eksploatacja będzie na bardzo wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *