Do czego służą tunele szokowego mrożenia?

Produkty żywnościowe po obróbce termicznej schładza się, by zapobiec ich zepsuciu. Jedną z technik jest mrożenie szokowe. Proces szybkiego mrożenia zapobiega rozwojowi bakterii i odparowywaniu wody, co pozwala zachować wysoką jakość zamrażanego produktu. Mrożenie szokowe można uzyskać poprzez odpowiednie urządzenia, które muszą być dostosowane do wybranych produktów.

Różne rodzaje tuneli

Tunel mrożenia szokowego to urządzenie, które jest w stanie bardzo szybko zamrozić wybrane produkty. Z grubsza można je podzielić na tunele tradycyjne, których działanie opiera się na powietrzu lub cieczy, a także tunele kriogeniczne. W nich z kolei oziębianie następuje przez odparowanie czynnika kriogenicznego, który bezpowrotnie ulatnia się do atmosfery. Tunele tradycyjne są używane do zamrażania owoców i warzyw, wyrobów kulinarnych, lodów, garmażerii, drobiu i ryb. Budowy poszczególnych tuneli różnią się także w zależności od produktów, do których są przystosowane. Natomiast tunele kriogeniczne służą do zamrażania produktów delikatnych luzem, które przy innym sposobie mrożenia mogłyby zostać uszkodzone. Coraz częściej występują urządzenia, które łączą technologie tradycyjne i kriogeniczne.

Zalety szokowego mrożenia

Szokowe podawanie chłodu umożliwia szybkie zamrażanie zarówno na powierzchni, jak i w środku, co pozwala zachować wysoką jakość. Powstałe kryształki są na tyle małe, że nie niszczą struktury produktów. Jest to także dobry sposób na to, by woda nie wydostawała się z żywności. Ponadto niektóre enzymy stają się dezaktywowane. Zmniejszenie ubytków masy produktów zmniejsza poniesione straty, co ma realny wpływ na pieniądze. Specjalista z firmy PUCH w Łodzi dodaje: „W przypadku niektórych rodzajów żywności jak np. mięso, szokowe mrożenie pozwala uniknąć wycieku płynów po rozmrożeniu oraz w dalszych procesach obróbki termicznej”.

Zachowanie wysokiej jakości produktów

Doskonałym przykładem zamrażania szokowego są maliny lub jagody, które po rozmrożeniu nie ulegają zniszczeniu. Dlatego można je w całości dodawać do deserów niezależnie od sezonu. Mrożeniu poddaje się także ciasta, torty, paszteciki oraz inne gotowe dania, które sprzedaje się zarówno w punktach gastronomicznych, jak i w sklepach detalicznych. Warunkiem wysokiej jakości zamrożonych potraw są wydajne urządzenia chłodnicze. Tylko wtedy produkty, półprodukty, a nawet gotowe dania będą po rozmrożeniu na tyle dobre jakościowo, że bez problemu użyje się je w innych obróbkach termicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *