Dlaczego ludzie decydują się na migrację zarobkową?

Migracja zarobkowa to w dzisiejszych czasach zjawisko tak powszechne, że nie wywołuje ono kontrowersji. W celach zarobkowych za granicę wyjeżdżają zarówno młodzi, jak i starsi ludzie, single, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Za cel najchętniej obierają kraje zachodnie: Holandię, Niemcy czy Wielką Brytanię. Z czego wynika taki trend? Czego dokładnie Polacy poszukują za granicą i jakie czekają tam na nich perspektywy?


Migracja zarobkowa

Dobra praca

Nie ulega wątpliwości, że głównym powodem, dla którego Polacy tak chętnie emigrują za granicę w celach zawodowych, są lepsze zarobki. Wystarczy spojrzeć na porównanie wysokości płac w naszym kraju i w innych, szczególnie zachodnich państwach.

Niska pensja wciąż należy do jednych z największych problemów na rodzimym rynku pracy. – Tłumaczy przedstawiciel agencji pracy Beetsma Sp. z o.o. – Nic więc dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celu zarobienia lepszych pieniędzy. Okazuje się jednak, że wyższe zarobki to nie jedyna zaleta pracy za granicą. Większe miasta w bogatych krajach oferują bowiem również więcej możliwości kariery. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia na różnych szczeblach, w związku z tym każdy może znaleźć coś dla siebie.

Lepsze życie

Polacy na emigracji chwalą sobie nie tylko lepsze możliwości zawodowe, ale również wyższy standard życia za granicą. Szczególnie chodzi tu o wysokie świadczenia społeczne, ograniczenie biurokracji, a także prostsze i bardziej atrakcyjne systemy podatkowe. Istotne znaczenie ma także wysoki poziom służby zdrowia. Nie bez znaczenia jest również dostęp do kultury czy rozrywki. Emigrujący rodacy często podkreślają, że życie za granicą przynosi im spokój i stabilizację, na co w kraju nie zawsze mogą liczyć. Ważne jest też pozytywne podejście obcokrajowców, kultura i przychylny stosunek wobec emigrantów.

Nowe doświadczenia

Wbrew pozorom decyzja o emigracji bardzo często ma niewiele wspólnego z finansami. Okazuje się bowiem, że coraz więcej Polaków, szczególnie młodych ludzi, wybiera pracę za granicą jako sposób na zdobycie nowych, ciekawych doświadczeń. Kieruje nimi chęć przeżycia niezapomnianej przygody, a także poszerzenia wiedzy oraz zdobycia nowych umiejętności. Chodzi tu zarówno o rozwój w sferze zawodowej, jak i osobistej. Ciekawa praca w Holandii, Niemczech czy innym zachodnim kraju może w przyszłości dobrze wyglądać CV i jest okazją do zdobycia nowych kompetencji zgodnie z zagranicznymi standardami. Jednakże życie za granicą to nie tylko praca, ale także interesujące doświadczenie i rozwój osobisty – poznawanie obcych kultur, języka, kuchni i zwyczajów. To szansa na zwiedzanie świata. nowe kontakty towarzyskie i poszerzenie horyzontów. Jak się zatem okazuje, praca za granicą może się okazać wspaniałą przygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *