Czym się różnią agregaty prądotwórcze jedno- i trójfazowe?

Agregaty prądotwórcze przychodzą nam z pomocą wszędzie tam, gdzie nie możemy podłączyć się do istniejącej sieci prądu. Wykorzystywane są na ogródkach i działkach rekreacyjnych, biwakach, polach namiotowych, ale też na budowach. Zanim zdecydujemy się na wybór agregatu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie urządzenia – zwane dalej odbiornikami energii elektrycznej – będziemy chcieli nim zasilać. Jakie są właściwie różnice między agregatami jednofazowymi i trójfazowymi?


Agregat prądotwórczy

Jednofazowe i trójfazowe generatory prądu

Agregaty prądotwórcze, inaczej nazywane inaczej generatorami prądu, dzięki silnikowi spalinowemu i prądnicy produkują dla nas energię elektryczną. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju sprzętów, które pochodzą od różnych producentów. Większość odbiorników energii elektrycznej (urządzeń domowych, biwakowych etc.) to sprzęty jednofazowe, zasilane prądem o napięciu 230 V. Do zasilania takich urządzeń wystarczy nam agregat jednofazowy. Agregat trójfazowy będzie nam potrzebny do zasilania odbiorników prądem o napięciu 400 V. W trójfazowym agregacie konstrukcja prądnicy jest rozdzielona na 3 fazy – na każdej z nich możemy uzyskać maksymalnie 1/3 mocy maksymalnej agregatu. Przykładowa kalkulacja: mamy trójfazowy agregat o mocy maksymalnej 6 kW. Na tablicy wyprowadzone są trzy gniazda 230 V – wówczas na każde z nich przypada 2 kW, pod warunkiem, że gniazdo 400 V jest w danej chwili wolne od obciążenia. Gdy obciążymy agregat urządzeniem trójfazowym o mocy 3 kW, na każdym gnieździe 230 V moc spadnie o 1 kW.

Jaki agregat wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom prosta. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego oraz rusztowań Ramirent, jeśli mamy pewność, że naszym agregatem będziemy zasilać wyłącznie urządzenia jednofazowe – bez obaw możemy postawić na agregat prądotwórczy jednofazowy. Jeśli natomiast takiej pewności nie mamy – lepiej wybrać agregat trójfazowy. Na biwaku trójfazowy agregat prądotwórczy nam się raczej nie przyda, jednak już na placu budowy owszem. Wybór stacjonarnych i przewoźnych agregatów prądotwórczych w wypożyczalniach sprzętu budowlanego jest na tyle duży, że bez problemu dobierzemy sprzęt odpowiadający wymaganiom danej realizacji. W wypożyczalni sprzętu budowlanego dostępne są nie tylko same agregaty, ale także akcesoria i osprzęt do nich, jak najazdy kablowe, adaptery, rozdzielnice budowlane, jednofazowe i trójfazowe przedłużacza zasilające, czy przewody do synchronizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *