Czym jest atak walutowy?

Na pewno każdy z nas słyszał co najmniej raz w życiu o tak zwanym ataku walutowym. Rządy wielu krajów które za pośrednictwem różnych państwowych organizacji które emitują pieniądz (na przykładzie Polski jest to Narodowy Bank Polski), a w przypadku Stanów Zjednoczonych jest to jednak w zupełności prywatna instytucja jaką jest FED.

Ataki walutowe
Ataki walutowe

Skutki ataków walutowych

Atak walutowy to takie działanie uczestników rynku, które za pomocą wywołania niespotykanie wcześniej gigantycznej podaży lub popytu na daną walutę, chcą w stopniu znacznym zdestabilizować gospodarkę kraju na której walutę przeprowadzany jest atak.

W ten sposób można zdestabilizować gospodarkę, lub też po prostu wywołać panikę na rynku w celu zarobienia znacznej sumy przez spekulantów giełdowych.

Inne formy ataków

Podobnie jak na walutę, atak może być przeprowadzony zarówno na walutę jak i na akcję różnych spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych w celu na przykład wywołania paniki wśród współwłaścicieli danego przedsiębiorstwa, jego mniejszych akcjonariuszy czy też wywołania destabilizacji na rynkach np: ropy naftowej czy też gazu ziemnego. Obecnie możemy zauważyć istotne manipulowanie cenami ropy naftowej aby zdestabilizować gospodarkę Rosji, dla której wydobycie tego surowca ma istotne znaczenie. Niskie ceny ropy naftowej to spore straty dla tego kraju.

Obrona z wykorzystaniem rezerw walutowych

Metodą obrony rządów jest tworzenie tak zwanych rezerw walutowe w celu skutecznej obrony przed atakami walutowymi. W przypadku np. nagłej wyprzedaży waluty krajowej rząd może wykorzystać swoje rezerwy w celu ich skupowania i utrzymania stabilnego kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *