Charakterystyka oraz zastosowanie spinek i półspinek łańcuchowych

W praktyce rolniczej liczy się nie tylko wiedza dotycząca upraw roślin i hodowli zwierząt. Przydają się też umiejętności techniczne, które pozwalają rolnikowi na wydajne użytkowanie urządzeń i maszyn do obsługi gospodarstwa rolniczego. W wielu z nich do przeniesienia napędu stosuje się łańcuchy rolkowe. Jak są zbudowane i jak działają oraz w jaki sposób są spinane? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Łańcuchy rolkowe efektywnym napędem maszyn

Łańcuchy rolkowe stosowane są w większości maszyn rolniczych do przenoszenia napędu. Wykorzystywane są w napędach o średniej lub niskiej prędkości, najczęściej w kombajnach i prasach do słomy oraz w wielu innych maszynach i urządzeniach przeznaczonych do prac polowych. Składają się na przemian z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych, które mają dodatkową rolkę, obracającą się swobodnie względem tulejki osadzonej na sworzniu. Łańcuch rolkowy odpowiedzialny jest za transport mocy z koła zębatego napędowego na koło zębate napędzane.

Konstrukcja łańcucha rolkowego wymaga jego spięcia po założeniu na mechanizm zębaty maszyny. Do tej czynności używa się specjalnych spinek i półspinek łańcuchowych.

„Najlepsi dystrybutorzy części do maszyn rolniczych – przekonuje handlowiec z firmy Rai-Budw swojej ofercie mają niemal wszystkie typu łańcuchów do maszyn rolniczych, zarówno łańcuchy do kombajnów, przystawek do koszenia kukurydzy i siewników, jak i do sortowni i suszarni oraz innego typu napędów stosowanych w rolnictwie. Oferują także ogniwa łączące, czyli spinki i półspinki. Warto przypomnieć, że ze względu na bardzo dużą ilość rodzajów łańcuchów rolkowych, ważną sprawą jest właściwy wybór łańcucha oraz odpowiednich spinek zgodnie z parametrami przewidzianymi przez producenta”

Spinka jako istotny element łańcucha

W znanym cytacie, który mówi, że łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo jest wiele prawdy. Powiedzenie to znakomicie pasuje do opisu jakości i wytrzymałości, jakiej oczekuje się od solidnego połączenia łańcucha rolkowego w jedną całość. Za to połączenie odpowiedzialne są spinki i półspinki. Są to wytrzymałe elementy, zwane ogniwami prostymi, które zapewniają dużą wytrzymałość oraz cichą pracę całej konstrukcji. Spinki to ogniwa łączące, które służą do spinania dwóch końców w celu stworzenia łańcucha zamkniętego. Zapewniają mocną i solidną konstrukcję mechanizmu oraz w razie potrzeby umożliwiają demontaż łańcucha. Półspinki, zwane ogniwami wygiętymi stosuje się wówczas, gdy w łańcuchu występuje nieparzysta liczba podziałek.

Spinki różnią się miedzy sobą rozmiarami oraz zastosowaniami, a także sposobem zapięcia. Dostępne są spinki z jedną lub dwiema zawleczkami albo zamykane na tzw. piórko. Występują warianty jednorzędowe i dwurzędowe. Podczas zakupu spinek najlepiej posługiwać się numerem katalogowym lub dobierać ogniwo łączące łańcuch według modelu i marki maszyny rolniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *