Aparatura kontrolno-pomiarowa do instalacji przemysłowych

Nowoczesna aparatura kontrolno-pomiarowa (AKPiA), czyli rozmaite urządzenia służące dokonywaniu bieżących pomiarów pracy układów przemysłowych i ich automatycznemu sterowaniu, obecnie są stosowane we wszystkich procesach prowadzonych na skalę przemysłową. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom, zadaniom i możliwościom aparatury kontrolno-pomiarowej w kontekście układów pompowych.

Aparatura kontrolno-pomiarowa do instalacji przemysłowych
Aparatura kontrolno-pomiarowa do instalacji przemysłowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa – zadania

Zasadniczym celem stosowania aparatury kontrolno-pomiarowej w hydroforach jest poprawa efektywności i bezpieczeństwa zestawu pompowego. Odpowiednio zaprojektowane aplikacje kontrolno-pomiarowe pozwalają na zwiększenie wydajności pomp przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii potrzebnej do ich zasilania. Dodatkową korzyścią stosowania urządzeń kontrolnych jest możliwość szybkiego wykrywania ewentualnych nieprawidłowości w pracy pomp, co pozwala zapobiegać powstawaniu większych awarii.

Aparatura kontrolno-pomiarowa – przykładowe rozwiązania

Elementy z obszaru aparatury kontrolno-pomiarowej to przede wszystkim wszelkiego rodzaju czujniki, mierniki, przetworniki, wskaźniki i rejestratory, umożliwiające stały wgląd w parametry pracy układów. Ciekawą propozycję tego typu rozwiązań dla zestawów hydroforowych znajdziemy w ofercie firmy FluidControl, która od lat specjalizuje się w budowie układów pompowych VDH wraz z systemami sterowania Danfoss.

Do najważniejszych wartości, wymagających stałej kontroli w przemysłowych układach pompowych, należy zaliczyć ciśnienie. Jednym z rozwiązań przeznaczonych do instalacji z medium ciekłym lub gazowym jest presostat. Presostaty typu KPI marki Danfoss służą do monitorowania i regulacji ciśnienia w zakresie od -0,2 do 28 bar. Na tle produktów konkurencji wyróżniają się dużymi max. obciążeniami oraz krótkim czasem przełączania.

Kolejnym istotnym zagadnieniem w obsłudze zestawów hydroforowych jest kontrola przepływu. W tym celu wykorzystywane są rozmaite elementy aparatury kontrolno-pomiarowej, w tym np. elektrozawory z serwosterowaniem oraz przepływomierze elektromagnetyczne. Uniwersalne elektrozawory Danfoss typu EV220B 15-50B sprawdzą się w najcięższych warunkach, toteż są popularnym rozwiązaniem w różnych zastosowaniach przemysłowych oraz w ciepłownictwie. Przepływomierze elektromagnetyczne WaterMaster wykorzystywane są w aplikacjach AKPiA sieci wodociągowych i wodno-kanalizacyjnych, również w zakładach przemysłu ciężkiego.

Ciekawym rozwiązaniem, które wspiera pracę 3-fazowych silników asynchronicznych, jest softstarter MCI. Urządzenie pozwala na łagodny rozruch i zatrzymanie silnika, toteż jego stosowanie wskazane jest przy instalacjach przemysłowych wymagających łagodnej pracy, zatem właśnie przy pompach, ale też wentylatorach, kompresorach i wielu innych.

Na zakończenie należy wspomnieć o rewolucyjnym rozwiązaniu marki HYDROVAR. Producent stworzył pierwszą na świecie jednostkę sterującą z przetwornicą częstotliwości i wbudowanym sterowaniem mikroprocesorowym, przeznaczoną do montażu bezpośrednio na silniku agregatu pompy. Przetwornica częstotliwości HYDROVAR łączy w sobie funkcje i zalety wielu mniejszych urządzeń: w pełni samodzielnie kontroluje pracę pompy i dostosowuje jej działanie do bieżących wymagań układu. Urządzenie sprawdza się w różnych warunkach, dzięki czemu znajduje zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu, od wodociągów, przez ciepłownictwo, po energetykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *